Sapkowski se nesmířil s úspěchem her na motivy Zaklínače. Po autorech chce dalších 360 milionů
Bylo vždy zvláštní, jak se slavný polský autor Andrzej Sapkowski staví k herní adaptaci svého románového díla Zaklínač. Když se ho novináři ptali na neuvěřitelný úspěch tvorby vývojářského studia CD Projekt RED, obvykle odpovídal velmi neutrálně ve smyslu, že se na vývoji nijak nepodílel a o hrách v zásadě nic neví.
Sapkowski nikdy neřekl nic navíc, v podstatě odmítal herní sérii Zaklínač (The Witcher) jakkoliv podpořit, což vývojáři zejména zpočátku, kdy ještě neměli takové jméno, nesli podle zákulisních informací nelibě. Ale nejpozději v době vydání třetího dílu Zaklínače jim to už mohlo být ukradené, protože bylo jasné, že Divoký hon bude světovým megaúspěchem. A skutečně – prodaly se ho desítky milionů kusů a studio vydělalo miliardy korun.
Před lety bral peníze na ruku
K samotné licenci přitom kdysi přišli podle všeho poměrně levně. Když zástupci CD Projektu za Sapkowským před lety přišli, nabízeli mu v zásadě dvě možnosti: buď bude mít procenta ze zisku, nebo licenci poskytne za fixní částku. Slavný spisovatel si zjevně nedokázal představit, že by hra mohla ve větší míře uspět, a tak bral, co leželo na stole.
A jak se nyní ukazuje, svého rozhodnutí trpce lituje. Jinak by jeho právní zástupci stěží sepsali dopis, ve kterém po CD Projektu dodatečně žádají 60 milionů zlotých, což je přibližně 360 milionů korun. Ptáte se, na základě čeho? Inu, chytají se diskutabilní části polského zákona, který hovoří o tom, že pokud zisk z autorského díla podstatně převýší autorovu odměnu, náleží mu kompenzace.
CD Projekt si je každopádně jistý tím, že nic platit nemusí, protože má na využívání předlohy řádně zakoupená práva. Navíc kdysi šel sám pochopitelně do rizika, protože na jeho tehdejší poměry částka za licenci tak nízká nebyla. Dá se očekávat, že Sapkowski spor vyhrotí až k soudu, který o jeho nároku rozhodne.
Oblíbený spisovatel zjevně není vděčný ani za to, že to je právě herní série, co přimělo internetový gigant Netflix investovat nemalou částku do vzniku stejnojmenného seriálu. V jeho případě už se dá předpokládat, že Sapkowski nešel s kůží na trh zrovna levně.
Pokud takový zákon v Polsku je tak platit budou muset a já se nedivím. Na straně se ve sporu stavím na stranu spisovatele. Právě jeho velká oblíbenost dala publicitu jedničce a dvojce a ne jinak. Všichni jenom v ČR fňukali tři roky předem, kdy už to vyjde…protože Zaklínač. Ze strany CD projektu mi to přijde celkem hnusný, díky němu vydělali milióny a milióny ušetřili(na spisovatelých, scénáristech apod, kdo by jim vymyslel svět) a teď chtějí vojebávat starého pána, přeji Sapkowskému uspěch. Nesoulhasím s tvrzením autora článku, že před lééty to nízká částka nebyla. Byla samozřejmě, ba dokonce výsměch. Jsem zvědavej… Číst vice »
Ono je to přesně naopak. Sapkowského knihy byly známé a oblíbené ve východní evropě. Díky hře se přeložily do dalších jazyků a prodaly se jich miliony. Díky hře se točí netflix seriál. Kdyby Sapkowski tehdy nebyl hloupý mohl by mít mnohem více peněz na vodku.
Mimochodem kvalita zaklínačského románu měla díl od dílu sestupnou tendenci. Z posledního kdyby se třetina stránek vytrhla tak by to knize pouze prospělo.
To je slovo do pranice, jednička uspěla jen díky Sapkowskému a ne jinak, právě přes svou publicitu a obecnou známost ve Východní Evropě. Přidanou hodnotu autorů neupírám, určitě ne. Ale co by byly bez zaklínače? No name bez publicity. Sapkowski jim tak připravil půdu a ušetřili tak milióny a za marketing.
Částka byla odpovídající riziku, to zaprvé. a Sapkovsky dostal za licenci zaplaceno dvakrát, když studio Red převzalo projekt na Zaklínače1 od jiného studia které už licenci jednou zaplatilo… Je to prostě starej hamoun…
Stavět se můžeš, na čí stranu chceš, faktem ale zůstává, že obě strany podepsaly regulérní smlouvu podle zákona a kdyby v Polsku nebyl onen diskutabilní problém s kompenzací, neměl by Sapkowski právo vůbec na nic. Jedna věc je, že hry uspěly i díky němu, druhá pak, že CD Projekt za tu licenci řádně zaplatil, takže z jeho strany k pochybení nedošlo. Takže fakt nevim, o jakým ojebávání to píšeš, starej pán se tak rozhodl sám.