Age of Empires 2: Definitive Edition – recenze

Píše se rok 1999. Žánr realtime strategií zažívá nebývalý rozkvět. Každý měsíc vychází několik novinek uspokojujících potřeby stratégů a snažících se co možná nejlépe vyrovnat žánrovému králi, kterým je aktuálně Starcraft z roku 1998. Na podzim však vycházejí těžké váhy: nejprve Command and Conquer: Tiberian Sun, který nezklamal, ale legendou se nestal, a následně Age of Empires 2, jež se záhy stane miláčkem jedné části milovníků strategií v reálném čase, zatímco ta druhá bude stále přísahat na Starcraft.

Velký návrat po 20 letech

V roce 2019 je leccos výrazně jinak. Žánr strategií dávno pozbyl svou někdejší oblibu, série Command and Conquer byla dlouhou dobu v zapomnění, než se EA rozhodlo oznámit alespoň její remaster. Starcraft se rovněž dočkal remasteru, ale jinak stále spoléhá na svůj druhý díl. Nejvíce živo je tak překvapivě kolem značky Age of Empires, která se po rozpuštění Ensemble Studios zdála být ve spárech Microsoftu ztracená. Přesto se však můžeme těšit na Age of Empires 4 a postupně vydávané remastery prvních tří dílů, z nichž tentokrát máme na paškále ten druhý.

Tip na článek:  Age of Empires: Definitive Edition nabízí staromódní hratelnost v překrásné grafice - recenze

V případě dvojky je to celé trochu zamotanější, protože už v roce 2013 jeden remaster v podobě Age of Empires 2 HD vyšel. Ovšem ten se omezil na zpřístupnění staré hry ve vyšším rozlišení. Zatímco Age of Empires 2: Definitive Edition přináší také četné větší a menší novinky, aniž by však měnila samotné herní mechanismy. Vedle rozlišení sahajících od 1267×715 až po 4K, navíc s plynulým zoomem, jsou to především tři nové kampaně, které rozšiřují nabídku 24 původních.

Age of Empires 2: Definitive Edition totiž neobsahuje jen kampaně původní hry, ale také prvního datadisku The Conquerors a právě i rozšíření HD verze, tedy The Forgotten, The African Kingdoms a The Rise of the Rajas. Celkem se tak můžete těšit na 27 nabitých kampaní, což je porce, kterou vám hned tak nějaká strategie nenabídne. Aby toho nebylo málo, dosavadních 31 civilizací rozšíří čtyři nové. Kromě toho se můžete těšit na promyšlené změny v ovládacím rozhraní.

Tři kampaně a čtyři civilizace navrch

Nejen díky vyššímu rozlišení, ale také proto, že tvůrci museli všechny objekty vytvořit znovu (původní zdrojové kódy se ztratily se zavřením Ensemble Studios v roce 2009) vypadá Age of Empires 2: Definitive Edition opravdu skvěle. Pyšní se spoustou příjemných detailů, jako když jednotky zanechávají stopy ve sněhu, které pak opět mizí. Také budovy se hroutí efektním způsobem, byť to nemá co do činění s fyzikálními efekty, jež známe třeba z Age of Empires 3. Každopádně, nová grafika typicky příjemnému pocitu z klasických Age of Empires nesmírně dobře sedí.

Tři nové kampaně můžete hrát v libovolném pořadí. Zaštiťuje je název The Last Khans a soustředí se na Eurasijský prostor v čase Mongolů. S chánem Kotjanem budete utíkat na západ před Mongoly. Už první mise pocit úprku dobře zprostředkovává, protože musíte přesvědčit různé kmeny, aby šly s vámi. Pokud budete příliš pomalí, podmaní si je nepřítel. V druhé kampani bude v roli mladého Iwajla sjednocovat bulharské rolníky proti útočícím Tatarům. V třetí kampani si užijete tažení dobyvatele Timura Lenka, který se stane vládcem nové Mongolské říše.

Čtyřmi novými civilizacemi, které Age of Empires 2: Definitive Edition přináší, jsou Bulhaři, Litevci, Kumáni a Tataři. Všechny preferují jednotky jízdy. Například Bulhaři mají zajímavou jednotku jezdců Konnik, kteří při poklesu zdraví na nulu neumírají, ale bojují dále na svých nohách. Speciální jednotka Tatarů se jmenuje Keshig a za každého zabitého nepřítele sbírá zlato. Všechny civilizace pak pochopitelně mají také obecné bonusy. Například u Litevců každý artefakt ve vlastním kostele přidává jízdě +1 na síle.

Lepší požitek ze hry

Nové kampaně nezapřou, že si na nich tvůrci dali velmi záležet a že přitom vycházeli z vývoje žánru v posledních letech. To pochopitelně u původních kampaní platit nemůže, ale také zde došlo k určitým úpravám. Možná si ještě vzpomenete na frustrující mise, ve kterých bylo potřeba sebrat například 500 kusů potravin. Definitive Edition pak tento počet omezuje třeba na 100 kusů.

Potěší také modernizace interface. Například v horním levém rohu je vedle čtyř druhů surovin ukazatel počtu pracovníků, kteří se jeho sběru právě věnují. Níže pak ve frontě ikon vidíte, na čem zrovna bádáte a které jednotky rekrutujete. Je možné si také zobrazit cíle misí a ty již splněné nechat zaškrtnout. Pole už není třeba manuálně zasívat, ale je možné to přenechat automatice.

Příjemných změn doznala rovně umělá inteligence. Na rozdíl od definitivní edice prvního Age of Empires se mnohem lépe orientuje v terénu a dokáže najít optimální cestu. AI nepřátel potom už naštěstí nepodvádí tím, že zná celou mapu dopředu, ale správně tu a tam vysílá špehy na průzkum. Pochopitelně se nepřítel stále nechová kdovíjak geniálně, ale ty největší chyby se víceméně povedlo eliminovat.

Age of Empires 2: Definitive Edition si můžete zahrát až v osmi lidech online, přičemž prázdné pozice lze obsadit právě umělou inteligencí. Hra podporuje funkci crossplay napříč platformami Steam a Microsoft Store. Možnosti nastavení jsou příjemně variabilní: velikost mapy, doba, podmínky vítězství, množství surovin – jako dříve lze nastavit téměř vše. Snad jen škoda, že si nezahrajeme po LAN jako v roce 1999. Ach, ty vzpomínky…

Verdikt

Age of Empires 2: Definitive Edition se hraje takřka přesně tak, jak si ho pamatujete z původní verze. Nejrůznější vylepšení, kterých není vůbec málo, jen nechávají zapomenout na ty největší chyby a krkolomnosti. Pakliže tak máte chuť na strategii starého střihu, je tento titul skvělou volbou, která vás navíc může bavit desítky a stovky hodin. Na druhé straně je ale třeba upozornit, že toto je opravdu 20 let stará hra, byť díky modernizaci působí přeci jen svěžeji. Těžko tak může pomýšlet na nejvyšší hodnocení, ale s tím se – i vzhledem k příznivě nastavené ceně – počítá.

Age of Empires 2: Definitive Edition

7.9

Hodnocení

7.9/10

Klady

  • Velmi povedená grafika
  • Atmosférický vypravěč
  • Nové kampaně a civilizace
  • Vylepšení interface

Zápory

  • Občasné problémy AI
  • Soundtrack příliš moderní
  • Chybějící intro
  • Kostrbaté budování hradeb
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 9 Prumer: 4.2]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na