Herní notebook dnes plně nahradí stolní PC. Recenze Dell G5 15 (5590)
Doba, kdy těžké, nevzhledné, drahé a málo výkonné herní notebooky vyvolávaly u zkušených hráčů jen úsměv na tváři, se zdá být nenávratně pryč. Herní počítač v dnešní době nemusí představovat jen velká a složitě chlazená krabice pod stolem, ale klidně fešný, dva kilogramy vážící laptop, který nabídne rozmanitou variabilitu využití.
Stigma herního notebooku už neplatí
Zatímco ještě před pár lety měly herní notebooky všechny uvedené nevýhody a jen obtížně se hledaly důvody, proč si pořizovat výrazně dražší hardware v rádoby přenosném hávu, když reálně to s tou přenositelností bylo poměrně složité, dnes se situace obrátila a vlastně se stále obtížněji hledají argumenty, proč zůstávat u stolního počítače.
Herní notebooky zkrátka udělaly obrovský krok kupředu a v současné době představují na trhu horké zboží. A to i proto, že se staly jedním z prioritních segmentů nejen pro přední výrobce výpočetní techniky, ale i dodavatele technologií. Například společnost NVIDIA udělala pořádný kus práce a svou koncentrací na tento segment výrazně přispěla k jeho definitivnímu etablování coby standardu. Vyžádalo si to nemalé investice do technologií grafických čipů. Právě tam byl dlouhou dobu kámen úrazu z pohledu celkového výkonu. Grafické karty pro desktopy a notebooky se sice obvykle jmenovaly stejně, ale ve výsledku poskytovaly diametrálně odlišný výkon. Tyto nůžky však NVIDIA o poznání sevřela a dnes jsou tak herní notebooky z hlediska výkonnosti v podstatě srovnatelné s herními bednami. Poslední generace grafických karet NVIDIA GeForce RTX udělala z revolučních technologií typu raytracing běžnou věc i na noteboocích.
Vítaná variabilita
V době, kdy jsme zvyklí každou chvíli z místa na místo, dokáže herní notebook pokrýt také tuto oblast. Zatímco dříve jsme si na cestách museli vystačit s hraním jednoduchých hříček na mobilu, nyní jednoduše můžeme otevřít notebook a spustit z domova rozehranou hru třeba v hotelovém pokoji. Pravda, herní notebook není úplným kompaktem a ještě bude nějakou chvíli trvat, než se vejde do těla ultrabooku, ale pokud vedle sebe postavíte notebooky z doby před pěti lety a ty dnešní, zjistíte, že to nejsou kdovíjací tlouštíci. Jejich přenositelnost je v zásadě bezproblémová. Navíc jsou multifunkční. Nemusíte si tak kupovat například notebook na práci a k tomu stolní PC na hraní. Herní notebook bez problému zastane obě funkce. Navíc ho využijete opravdu na maximum, protože si plnohodnotné hraní nebudete muset odpírat při žádné příležitosti
Nejde navíc jen o to, že s sebou notebook můžete nosit na cestách. Jeho variabilitu oceníte i doma. Ostatně, ne nadarmo šéf NVIDIA, Jensen Huang, prohlásil, že nejlepší herní konzolí budoucnosti nebude Playstation 5 ani Xbox Series X, nýbrž notebook s výkonnou grafickou kartou. Herní notebook totiž můžete používat sám o sobě na stole nebo na klíně, ale klidně ho můžete připojit ke špičkovému monitoru (ideálně s podporou technologie G-Sync), ale také k televizi. Pak už stačí vzít jen do ruky ovladač a díky robustnímu grafickému řešení a rychlému SSD disku si užívat špičkové grafiky a rychlých nahrávacích časů.
Recenze Dell G5 15
Abychom si o současném stavu herních notebooků udělali obrázek, využili jsme příležitosti otestovat jeden takový kousek. Volba padla na Dell G5 15 (5590). Společnost Dell v současné době patří spolu s HP a Asusem k předním výrobcům špičkových herních notebooků. Na rozdíl právě od HP a Asusu si nicméně drží poměrně střízlivý design, který se bez problému hodí i na reprezentaci. Na první pohled se od neherních notebooků zase tolik neliší, prozradí ho snad jen mohutnější výdechy, jež jsou skryty na zadní straně. Je jasné, že nepatří k nejlehčím notebooků, ale jeho 2,7 kilogramu ještě udržíte v jedné ruce.
Pokud jde o komfortní funkce, potěší především podsvícená klávesnice, jež se hodí pro noční hraní, ať už jste kdekoliv. Čtečka otisků prstů je u dražších notebooků samozřejmostí, přesto ale kvitujeme její hladký chod, většinou na “první dobrou”.
Srdcem notebooku Dell G5 15 je hojně využívaný, a proto velmi osvědčený procesor Intel Core i7 9750H Coffee Lake s funkcí hyperthreadingu a za příznivých okolností také automatického přetaktování provozní frekvence 2,6 GHz na core boost o výkonu 4,5 GHz. Procesoru potom sekunduje dostatečná nálož 16 GB DDR4 paměti taktované na 2666 MHz.
Tím opravdovým jádrem každého herního notebooku je ale pochopitelně grafická karta. A tady se z maxima dělalo jen velmi málo kompromisů. Dell pro tento model zvolil čip NVIDIA Geforce RTX 2070, a to ne jen tak ledajaký, ale vyrobený v designu Max-Q. Díky němu si notebook může udržet kompaktnější modely a také elegantní vzhled. Nemusíte se ani bát si ho položit na klín. Díky Max-Q je Dell G5 15 také velmi tichý. Občas si trochu zahučí procesor, ale grafika o sobě příliš vědět nedává.
Toto kombo pochopitelně nemůže jinak než poskytovat více než adekvátní výkon v prakticky jakékoliv současné hře, na kterou ukážete. Zkoušeli jsme novinky v podobě Doom Eternal nebo Call of Duty: Warzone. Rozhodli jsme se dát stroji pořádně za uši a nastavili tak detaily i rozlišení na maximum. Jaké bylo naše překvapení, když oba tituly běžely jako z praku a notebook vypadal, že má ještě určitou rezervu.
Aby ne – jak už jsme řekli, pokud si dnes koupíte notebook s grafickým čipem GeForce RTX, budete lépe vyzbrojeni než konzolí příští generace, které vyjdou koncem tohoto roku. Co z toho plyne? Především vyhlídka, že na příští roky jste z obliga. Vývojáři velkých her totiž musí hledět na výkonnostní omezení v podobě konzolí, a ty tu nějaký ten pátek budou.
Jedinou malou vadou na kráse, kterou jsme na notebooku Dell G5 15 shledali, je úložný prostor. SSD disk sice běží více než svižně a zajišťuje instantní přístup k datům, jeho velikost je ale omezena 512 GB. Při velikosti dnešních her je to lehce omezující faktor. Možná bychom volili spíše model, který disponuje tisícovkou gigabajtů na SSD disku, případně který menší SSD doplňuje o disk plotnový, kam si můžete nadrozměrná data odložit.
Příjemně nás na každopádně překvapila cena notebooku. Když jsme se totiž na podobné kousky dívali před časem, dosahovaly ceny podobných zařízení 70 tisíc korun. Dell G5 15 však dnes pořídíte za 43 990 Kč a třeba obchod CZC vám teď srazí ještě tisícovku za slevový kupon NTB1000. Neříkáme, že je to levná záležitost, ale desktopové PC byste nesložili o moc levněji a navíc dostáváte fantastický výkon, který bohatě stačí i na hry v příštích letech.
Ke všemu se můžete spolehnout na naprosto skvělou službu Dellu. V rámci dvouleté záruky máte totiž jistotu, že k vám v případě nahlášení problémů dorazí technik do druhého dne a dá vše do pořádku.
Tip: Další recenze a testy notebooku najdete na této stránce.
Děkujeme společnostem NVIDIA a CZC za poskytnutí notebooku k testování. Konkrétní model najdete na této stránce.
No 16gb rám neni rozhodne něco co vydrží dalších několik let ale chápu, reklama je reklama
Mám G7 přesně v této specifikaci a u dellu je jeden slot volnej takže klidně mužes mít 32 gb, mám ho doma a výkonu má dost.