Nejlepší hlavolamy pro dospělé, které vám nedají spát
V dnešním příspěvku se podíváme na hlavolamy, které hýbou světem dospělých. Většina z vás už asi postřehla, že z puzzlů se v poslední době stala móda. Pro někoho jsou to hračky na ukrácení dlouhé chvíle, pro jiného můžou plnit funkci stylové dekorace nebo způsob, jak se blýsknout před kamarády.
Abychom vám pomohli trochu se zorientovat, připravili jsme pro vás stručný výčet toho, jak moderní hlavolamy vypadají, jak fungují, a podle čeho se můžete řídit v případě, že byste se rozhodli některým z nich obdařit nějakého šťastlivce ze svého okolí.
HANAYAMA
Začneme naprostým základem, kterým jsou produkty japonské společnosti Hanayama, v Evropě známé pod novým názvem Huzzle Cast. Produkty, které Hanayama nabízí, v zásadě nejsou nic nového. Vlastně jde jenom o osvědčené designy, v mnoha případech staré i stovky let, převlečené do moderního, čistého kabátku z nablýskaného kovu.
Tahle proměna však stačila k tomu, aby japonské puzzly od zmiňovaného výrobce stanuly na počátku nové módní vlny, která z hlavolamů a rébusů udělala stylovou, skoro až hipsterskou záležitost.
Jedním z typických zástupců tohoto typu hlavolamů je například překrásný Marble, který se skládá ze čtyř bizarně zakřivených dílků, a NEWS – kovový kompas, jehož způsob rozevření necháme svým čtenářům utajen.
Ve všech případech se jedná o krásně zpracované kousky s elegantním designem, a tak, i poté, co se vám je podaří rozlousknout, mohou plnit úlohu netradiční dekorace.
CRYPTEXY
Mnoho čtenářů jistě netuší, že slovo cryptex je neologismus, který vstoupil na svět až s knihou Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Zpravidla se jedná o válcovou schránku s několika prstenci, na kterých jsou vyryta různá písmena. Otevřít schránku lze jen tak, že zadáte to správné slovo, nebo kombinaci znaků. Nezřídka však může jít i o vějičku, a skutečný mechanismus je vázán na dočista jiný prvek.
Poté, co kinosály po celém světě prosvištěla filmová verze zmiňované Brownovy knihy, začaly trh zaplavovat více či méně vkusné kopie cryptexu, který se vedle Toma Hankse stal druhou hvězdou filmu. Některé z nich jsou i funkční filmové repliky o ceně v řádu několika tisíc korun, ale můžeme najít i cenově dostupnější, například cryptex od společnosti Kosmos.
PUZZLE BOXY
Puzzle box je objekt, zpravidla skříňka, která se nedá otevřít běžným způsobem. Většina krabiček má nějaké dno, víko, pant, a to je tak v kostce všechno. Puzzle boxy mají však tvary různé. Od dřevěných zvířátek až po tajné schránky umně ukryté v těle židle. Moderní CNC frézky umožnily i konstrukci velmi komplexních mechanismů z tenkého dřeva.
Během posledních let se do módy dostal i tzv. japonský puzzle box, což je od pohledu lakovaná dřevěná skříňka s barvitým vzorem. Móda puzzle boxů byla jedním z návratů tradičních materiálů do světa, kterému dominovaly především plasty. A na tuhle novou vlnu se rozhodli naskočit i mnozí evropští výrobci, jako i například nizozemský Recent Toys. Jedním z jeho nejúspěšnějších hlavolamů se stal právě puzzle box pojmenovaný po jejich dvorním designérovi, Jeanu Claudovi Constantinovi, který se dočkal hned tří různých inkarnací (hlavolam, ne autor).
Mezi ty nejznámější Constantinovy kousky patří například i mechanický kuličkový labyrint Double Trouble a nebo originální Waiter’s Tray.
A když už je řeč o puzzle boxech, nedá nám nezmínit i takzvaný…
IMPOSSIBLE OBJECT
Impossible object je objekt, jehož existence se zdá prakticky nemožná. Jsou to tvary, které na první pohled porušují fyzikální zákony, nebo puzzly, které sestávají ze dvou či více objektů spojených v jeden celek, na první pohled zcela neoddělitelné od sebe. Naprosto typicky je to téměř cokoli v láhvi. Doutník proklátý šroubem (známý jako Churchill´s Cigar and Whisky Bottle), balíček karet (který proslavila například společnost Theory11), rubikova kostka, a podobně. Patří sem “nerozebratelný” Spiral od Hanayamy, ale i dnes už poměrně známý hřebík v kusu dřeva (Nail through wood puzzle).
RUBIK
To, že firma, která se pyšní vynálezem slavné rubikovky má po stranách speedcubingu ještě co dohánět, dnes už není žádným tajemstvím. Tomuhle trhu dnes jasně dominují čínské společnosti GAN nebo MoYu se svým subbrandem MoFang JiaoShi. Segmenty jejich rubikovek jsou pružné, mají hladký chod, a na speedcubing jsou ideální.
U Rubika se však vydali jiným směrem. Jakožto majitelé slavné značky a na první pohled identifikovatelného vzhledu vrhli na trh sérii her a hlavolamů, inspirovaných slavným designem. Dva příklady za všechny:
Rubik´s Cage je hra principielně podobná deskovce Connect Four. Máte před sebou malou klícku ve tvaru rubikovy kostky, do které vkládáte barevné kostičky s cílem sestavit řadu 3 segmentů stejné barvy. Stejně jako původní rubikovka, i Cage je 3D objekt, který můžete otáčet nejen jako celek, ale i po patrech. Jednotlivé kostky tak neustále mění svoji polohu, a tak si musíte dávat velký pozor, abyste nenahráli soupeři.
Rubik´s Phantom pracuje na principu teplovodivých barev. Než se ho dotknete, zůstává uhlově černý. Ale jakmile se vám zahřeje v rukou, změní jednotlivé plošky na kostce barvu, a vy tak konečně poznáte, co máte kam skládat. Phantom je hlavolam, který otestuje nejenom vaší logiku, ale i paměť.
ZVÍŘE V KLECI
O ježkovi už jste asi slyšeli. Ale co taková sova, lev, kanárek nebo dokonce drak? Drak je vlastně spíš takový tyrannosaurus, mimochodem. A taky můžete mít píst v kleci. Ano, píst. Už to není taková pecka jako drak, že? Tak či tak, česká firma Clever Toys se zaměřila, podobně jako Hanayama, na přepracování již existujících, osvědčených designů. Narozdíl od své japonské konkurence si však za materiál vybrala krásně opracované dřevo. Všechny ptačí varianty slavného ježka mají dokonce pohyblivá křídla, a sám výrobce inzeruje, že bez manipulace s nimi potvůrku z klece nevyndáte.
Komentujte