Střílečky poškozují mozek, tvrdí studie

Stále není vyloučeno ani pokračování Dooma.

“Z toho hraní zblbneš,” slýchávají často hráči zejména od starší generace. Následuje většinou obhajoba, že se to ještě nikomu nepodařilo že hry ve skutečnosti tříbí řadu schopností. Ale nemá tato stará hláška přeci jenom základ v pravdě? Podle nové studie vědců Gregoryho Westa a Véronique Bohbotové by tomu tak mohlo být.

Studie probíhala čtyři roky a účastnilo se jí 97 nehráčů. Ti museli nejprve projít virtuálním labyrintem. Ti, kteří používali orientační body a znaky v okolí, byli autory studie nazvaní “Spatial-Learner”. Druhá skupina si naopak pamatovala vzorce jako například odbočky vlevo a vpravo. Ta byla nazvána “Response-Learner”.

Úbytek mozkové hmoty

Následně byli účastníci studie rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina musela 90 hodin hrát střílečky z pohledu vlastní osoby jako Call of Duty, Medal of Honor a Borderlands 2. Druhá skupina pak hrála plošinovky jako Super Mario. Po vyhodnocení výsledků se zjistilo, že u těch lidí, co hráli střílečky, ubyla mozková hmota v části mozku zvané Hipokampus. Tato část mozku se stará o prostorovou orientaci a paměť. Podle vědců je důvodem to, že Hipokampus trpí ve chvíli, kdy není používán k orientaci. Tento fenomén se u skupiny hrající plošinovky neobjevil.

Autoři studie vyvozují závěr, že přehnané hraní stříleček může skutečně vést k úbytku mozkové hmoty. To pak může vyvolat nemoci jako je Alzheimerova choroba nebo deprese. Jiní vědci však takovéto unáhlené závěry kritizují a sám Gregory West přiznává, že bude třeba provést další dlouhodobé studie, aby se tyto závěry potvrdily, případně vyvrátily.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na