Blasphemous – recenze

Ať už před tím vším bylo cokoliv, je to nyní zatracené a zapomenuté, stejně jako samotná země Custodia. Zbylo jen utrpení za hříchy a nekonečné pokání. Co přesně se stalo, ví jenom hrstka vyvolených a i ti mají možnost příběh sbírat jen po kouscích.

Vypadá to, že na svět padlo prokletí, obecně známé jako Zázrak. Jenže tento druh Zázraku rozhodně není nebem na zemi. Změnil Custodii i její obyvatele v pokroucené hrůzné karikatury ztracené ve vlastních zvrácených vírách.

Do toho všeho se probouzíte vy. Penitent One – Kajícník, který jako jediný přežil krvavý masakr.

Rouhačský Kickstarter

Minulost nás poučila, že ty opravdu dobré věci si musíme obstarat sami. Kickstarterem denně probublávají na světlo světa stovky zajímavých titulů ze všech žánrů i odvětví a některým z nich se nakonec povede naplnit stanovený cíl a procitnout.

Vzpomeňme například na úžasný Darkest Dungeon nebo Pillars of Etherinty.

V případě Blasphemous byl úspěch stejně nečekaný jako mrskání bičem zkrvaveného nepřítele. Cíle 50 000 dolarů dosáhl hned první den a mezi fanoušky se brzy rozkřiklo, jaký nářez by mohl vzniknout. Vývojáři The Game Kitchen nakonec vybrali víc než 330 000 dolarů a hra tak mohla obsahově hodně ztloustnout.

Je nutno dodat, že tato brutální krvavá rubačka není jejich jediné dítko. Už dřív koketovali s pixel artem a v roce 2014 stvořili lovecraftovskou adventuru The Last Door. Ta ovšem rozhodně nebyla tolik úspěšná jako Blasphemous.

A my si povíme, proč tomu tak je.

Gotický svět na konci věků

Blasphemous protíná hned několik populárních témat.

Tím hlavním bude jistě úspěšný souls-like.

Pojmenování žánru odvozujeme od Dark Souls série, ve které vás hra neustále staví před skutečně obtížné souboje. Nekompromisní nepřátelé vás mohou zabít velmi snadno, bossové jsou krutí a nešetří vás. Avšak ten slastný pocit, když se před vámi stvůra po tuhém zápase konečně sesune k zemi, je nepopsatelný.

Pak tu máme krásnou pixelovou plošinovku ve stylu starého Metroidu. To znamená otevřený nelineární svět, ve kterém objevujete zkratky a nespočet tajných míst, kombinovaný s náročnými skákacími puzzly. Ty jsou stejně nekompromisní jako extrémně těžcí bossové a mnohdy právě nad nimi budete plakat a naříkat.

Všechny ingredience pak propojuje úchvatný svět pokroucený Miraclem – posledním zázrakem přivolaným modlitbami. Ten svět nakonec zničil a vytvořil gotický odkaz opravdu bizarních monster. Někde potkáte nahé ženy nesoucí na svých ramenou mramorové sloupy s anděly, jinde zase mnichy létající na gigantických židlích. Ze všeho čpí zvrácené náboženství, malomocní leží v rozpadených ulicích, kostely jsou opletené břečťanem a skrze vitráže k nám shlížejí rozbité tváře svatých.

Na své cestě navštívíte spoustu různorodých míst. Kobky nasáklé krví, kláštery, knihovny, kostnice a dokonce i zamrzlé hory. Každá z těchto oblastí má pak vlastní specifika. Někde na vás čeká smrtící mlha, která otráví vaše útroby, jinde zase nekonečné pasti. V některých situacích můžete okolí využít ve svůj prospěch. Například sněhová vánice vás sice tlačí nazpět, když jdete proti směru větru, ale naopak vám pomůže doskočit dál, když v jeho směru utíkáte.

Většina rozhovorů a vyprávění je namluvená a krásně dokresluje atmosféru. Zbytek odkazů o světě získáváte čtením předmětů, které sbíráte po mapě. Nesmíme opomenout ani skvělý hudební podkres.

Požehnán budiž meč i růženec

Herní prvky do jisté míry kopírují ty ze souls-like her, ale jsou tak trochu okořeněné a netradiční. K dispozici máme svůj meč, kterým zvládneme nejen sekat, ale i blokovat. Aby byl blok efektivní, musíte ho dobře načasovat, přičemž jeho aktivace ve správnou chvíli umožní protiútok a svého soupeře tak můžete rozsekat na cáry.

Zvládneme i úskok – skluz po zemi, kterým se vyhýbáte úderům nebo se můžete nepříteli dostat za záda. Jenom s tím bychom si na své pouti za vykoupením určitě nevystačili. Takže tu máme sílu zvanou Fervor, tedy váš Zápal. Jak uštědřujete dobře mířené rány, postupně ho naplňujete a s jeho pomocí pak spouštíte speciální útoky.

Společně s dalšími schopnostmi si je odemykáte u svatyní a postupně tak sílíte. U pasu se vám bude houpat Rosary Beads – růženec. Můžete si ho poskládat sami – z různých vzácných úlomků a relikvií, které disponují odlišnými dodatečnými efekty. Někdy vám posílí vaši Fervor, jindy zase blokování, ale na úkor rychlosti úderů.

Zapomenout nesmíme ani na nějaké to léčení, bez něhož nedojdete daleko. Zastupují ho Biliary Flasks, lahvičky s lektvarem. Těch není moc, a když už je naleznete, musíte do nich z fontán načerpat drahocennou tekutinu, což samo o sobě znamená výpravu na nebezpečná místa. Naštěstí se samy doplní u každého checkpointu zvaného Prie-Dieu, tedy Klekátka. Po vzoru ohniště v Dark Souls vás sice vyléčí a po smrti se k němu vrátíte, ale jeho využitím vzkřísíte i všechny nepřátele. Nutno podotknout, že těchto Prie-Dieu není po mapě přespříliš a jejich nalezení pro vás nejednou bude záchranou před jistou smrtí.

A že umírat budete. Jak u nepříjemných nepřátel, tak pádem na zkrvavené ostny, v pastích nebo u extrémně těžkých bossů. Čím víc úmrtí, tím víc na vás bude padat vina – Guilt. Do jisté míry vám zamezí používat Zápal a jeho ukazatel postupně zaroste. Napravit Vinu zvládnete snadno. Musíte se dostat na místo, kde vás nepřátelé zaskočili, a sebrat Střípek viny nebo ji vykoupit u speciálních soch Confessor – Zpovědníků.

Když máte dost štěstí a zabijete některé z hrůzostrašných monster, získáte Tears of Atonement – Slzy pokání. Ty jsou platidlem, kterým si vylepšujete schopnosti, doplňujete léčivý lektvar do Biliary Flasks nebo nakupujete relikvie do vašeho růžence.

Rouhačem snadno a rychle

Blasphemous vás rozhodně šetřit nebude. To poznáte hned na začátku, kde po krvavém intru místo obyčejného tutoriálu naskočí na scénu rovnou první boss.

Ale není třeba propadat panice. Hra vás postupně naučí všem trikům a nechá vás trpět jen tak moc, jak sami dovolíte. Na druhou stranu rozhodně není stejně jako Miracle dokonalost sama. Na pár místech vás zaskočí  nečekaný bug nebo nedodělávka. Létající nepřátelé například mizí za hranicemi obrazovky, mohou na vás stále útočit nebo se boss jednoduše zasekne ve fázi útoku a už se z ní nedostane.

S přimhouřenýma očima je ale Blasphemous technicky v pořádku a stal se krásným odkazem svého žánru. Může se tedy hrdě postavit do předních pozic vedle Death‘s Gambit nebo Dead Cells.

Nezbývá nic jiného, než vám popřát příjemnou cestu k vykoupení, protože tohle utrpení za ty peníze rozhodně stojí.

Blasphemous

7.5

Hodnocení

7.5/10

Klady

  • Temný herní svět
  • Motivující hratelnost

Zápory

  • Technické chyby
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 5]

- Je mu přes třicet - Čte, píše, kreslí a pokouší se sportovně lézt (climbing) - Má rád popkulturu a je ukecaný až běda - Zajímají ho horory, především C'thulhu Mythos - Pamatuje si na videokazety a doby bez internetu - Miluje Shaun Tana - Hrával Dračí doupě, deskovky a karetní hry - Od 2017 aktivně a pravidelně streamuje jako Mr_Chapadlák

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na