Escape from Tarkov to s betaverzí trochu uspěchal
Escape from Tarkov platí za jednu z největších nadějí žánru multiplayerových survival akcí, což potvrzovali všichni to, co měli možnost seznámit se s alfaverzí hry. Titul ruských vývojářů se může pochlubit tak intenzivní atmosférou jako málokterý jiný.
Nyní se Escape from Tarkov dostal do fáze betatestu, což by měl být důvod k radosti, protože se tak dostane do rukou většímu množství hráčů a celkově se blíží vydání. Namísto toho ale betaverze vyvolala pochyby o tom, zda to s tímto nadějným projektem dobře dopadne.
Kde nic tu nic
Od vydání Scav updatu v dubnu 2017 čekají majitelé předběžného přístupu na nový obsah. Nabízelo by se, že se tento objeví spolu s přechodem hry do betaverze. Ale chyba lávky! Kromě několika nových předmětů a vylepšení je k dispozici pouze půlka nové mapy.
Ano, čtete správně. S velkým haló ohlášená raid mapa Shores, která má patřit k největším ve hře, se zatím nachází pouze v částečné podobě, zbytek bude dodělán. A tím bychom obsah betaverze měli odbytý.
Z velmi očekávané možnosti vybudovat si vlastní příbytek a následně ho vylepšovat, je k dispozici jen pár obrázků. Stále systém morálky, který by zamezil divokému “kill on sight” přístupu a z celkových deseti plánovaných map je zatím ve hře pouze tři a půl.
Co tedy tvůrci z Battlestate Games celou tu dobu dělali? Jak se zdá, pracovali na vyváženosti hratelnosti, kterým ji ale spíše poškodili.
Umělá inteligence k neuvěření
Escape from Tarkov je cíleně hardcore střílečkou a nelze mu to ani v nejmenším vyčítat. Je to zkrátka součást jeho genetické výbavy, se kterou je třeba počítat. Každý chybný krok vás může stát život a pracně získanou výbavu. Přesně tahle neústupnost hře propůjčuje jedinečnou atmosféru. Ale s přechodem do betaverze zašli tvůrci v tomto směru přeci jen příliš daleko.
Kromě skutečných hráčů se na mapě pohybují také boti řízení umělou inteligencí. Ti se bohužel pyšní doslova superhrdinskými schopnostmi, které nemá žádný z hráčů. Vidí skrz lesy, pravděpodobně i zdi, a dokáží vaši přesnou pozici určit výhradně na základně zvuků. I z otočky vám automaticky nadělí headshot. S opravdu dobrou výbavou sice máte určitou šanci, jenže situace je dnes taková, že většina hráčů si výbavu radši šetří v obavě, aby o ní kvůli místním terminátorům a robocopům nepřišla, a na mapu se vydává vyzbrojena jen pistolkou a nožem.
Update: Před pár hodinami autoři vydali hotfix, který umělou inteligenci citelně oslabuje, ale škody už pravděpodobně byly napáchány. Vím o řadě hráčů, kteří Escape from Tarkov opustili proto, že na to neměli nervy. A ne, nebyla to žádná ořezávátka.
Technické problémy
Betaverzi se bohužel nevyhnuly ani technické chyby závažného rázu. Hráči si stěžují, že se nemohou připojit k serverům (Error 605), a když už se jim to podaří, trpí jejich herní zážitek lagy a desynchronizací. Jak si jistě dovedete představit, ve spojení s neúprosnou obtížností to není pravé ořechové. I tady autoři slibují nápravu a není důvod nevěřit jim, že přijdou s novými servery.
Stále je to betaverze
Ano, mluvíme tady o betaverzi, což problémy tohoto rázu do značné míry implikuje. Problém je v tom, že v dnešním herním světě není betaverze vnímána stejně jako před lety, kdy by ji mezi široké masy pustil málokterý z vývojářů, a už vůbec by za ní nevybíral peníze. Dnes je to jinak a i většina autorů se tomu přizpůsobuje. Takzvané betaverze jsou v případě takového Battlefieldu 1 nebo Destiny 2 spíše demoverzemi, nikoliv testy.
A za druhé – když autoři ohlásí přechod z alfaverze do betaverze, měl by to být razantní krok vpřed. V tomto případě máme spíše podezření, že ke spuštení bety došlo proto, aby si autoři ušetřili posměch z dalšího odkladu, anebo – a to by byla ta horší možnost – chtěli dát nový impulz prodejům. To se jim možná povedlo, ve výsledku je to ale může stát hodně z pracně dobývaného kreditu.
Ať už je to jakkoliv, držme Rusům palce i nadále. Escape from Tarkov je totiž natolik zajímavým kouskem, že by byla škoda, kdyby upadl v zapomnění ještě před svým vydáním.
Komentujte