Na Kingdom Come: Deliverance dělal oficiálně jeden zaměstnanec. Chtěl Zdeněk Bakala ušetřit?
Zajímavé informace o vývoji Kingdom Come: Deliverance se ukrývají v účetních závěrkách vývojářského studia Warhorse. Podle nich totiž hru vyvíjel maximálně jeden zaměstnanec na hlavní pracovní poměr, tedy v České republice nejběžnější pracovněprávní úvazek. V některých letech firma neměla dokonce žádného zaměstnance.
Poslední účetní závěrka je k dispozici za rok 2016. Můžeme se v ní dočíst následující: “Společnost měla v roce 2016 od května jednoho zaměstnance, jeho celkové mzdové náklady činily 350 tisíc Kč, náklady na sociální a zdravotní pojištění byly ve výši 119 tisíc Kč. (…) V roce 2015 neměla společnost, kromě období od února do května 2015, kdy měla jednoho zaměstnance, žádného zaměstnance.” Podobně to vypadá ve výročních zprávách za loňské roky.
Kdo na Kingdom Come pracoval?
Nabízí se tedy otázka, kdo Kingdom Come: Deliverance vlastně vyvíjel? Z dřívějších vyjádření zástupců Warhorse se dá vyčíst, že na hře pracovalo kolem stovky lidí. To je na podobně rozsáhlý projekt přiměřený počet. Na velkých zahraničních produkcí dělá i několik set lidí.
Z účetních závěrek vyplývá, že společnost proplácela Dohody o provedení práce. Náklady na ně jsou však v nižších milionech korun ročně. Rozhodně tak na ně nemohl pracovat celý vývojářský tým. Většina vývojářů ve Warhorse proto nejspíše fungovala na živnostenský list a firmě fakturovala svou práci.
Tvrdý finančník Bakala
Tento způsob proplácení práce má pro zaměstnavatele jednoznačnou výhodu v tom, že nemusí za zaměstnance odvádět sociální a zdravotní pojištění. Špičkoví programátoři a designéři si v dnešní době žádají platy dosahující stovek tisíc korun měsíčně. Na neodvedeném sociálním a zdravotním pojištění se tak při počtu sta lidí v týmu dají ušetřit desítky milionů ročně. Tyto prostředky bohužel důchodový účet, potažmo zdravotní pojišťovny neuvidí.
V takovém případě se však společnosti nesmí prokázat obcházení pracovního práva, kdy by pracovníci de facto vykazovali soustavnou činnost na jednom pracovišti, využívali pomůcek zaměstnavatele (například firemní počítače a programy) nebo pracovali jen pro jednoho klienta.
Majoritním vlastníkem Warhorse Studios s.r.o. je známý český miliardář Zdeněk Bakala, který proslul jako tvrdý finančník jdoucí často až na hranu zákonů. V případě vývoje Kingdom Come: Deliverance se zřejmě pokusil minimalizovat náklady na pracovní sílu. Zjevně mu to vyšlo a teď se může těšit na miliardový zlatý déšť.
Tak to vypadá, že Kingdom Come je opravdu česká hra se vším všudy. Miliardář, který díky státu k penězům přišel, švarcystém… Teď mi dochází, že tuhle hru jsme si “crowdfundovali” jako celý národ a můžeme na ni tedy být náležitě hrdí. Bakala vzal 1/200 z 50 miliard, které získal vysátím/přeprodejem OKD a OKD Bytů, investoval do Vávrova majstrštyku, uprostřed se tak trochu podělal, takže to museli doplatit fanoušci, ale jelo se vesele dál. Sice neměl ani tolik soudnosti, aby celou firmu nepostavil na švarcystému a alespoň jádro týmu zaměstnal, aby to nevypadalo tak blbě, ale co, důchody poplatí střední třída… Číst vice »
A proč jste do toho nešel třeba Vy a neudělal to celé nějak lépe a jinak? Že by se Vám nechtělo riskovat svůj majetek?
Chaaachaaa prý “svůj majetek.” Možná tak ukradený majetek ČR.
Akorát by ty programátory nesehnal, schopné programátory na hpp neseženeš, senior developer kontraktor si účtuje 5-10k za den, to máš cca 100k, ve srovnání se 100k superhrubou, jseš na tom nějakých 35k čistého měsíčně v plusu. Švarc to není kontraktoři makají na svém zařízení a makají většinou na několika kontraktech najednou pro různé zákazníky.
Vy si umíte představit studio složené výhradně z kontraktorů? Já tedy ne. Doplnění: vývoj probíhal 5 let. Samozřejmě si tak mohou říkat, ale reálně je to něco jiného…
Česká novinářská verbež se nezapře, je u zádele co kdo machinoval, v tomhle zlodějským státě je to normál. Nebudu plivat na hru co po letech konečně za něco stojí. A těch 1100 jsem do ní dal a nelituju, určitě lepší než COD, Assasini a podobný hovadiny. Ať si tady český děcka mrčí, neschopný cokoliv vytvořit a přemýšlet, natož hrát pořádnou hru. Mimochodem Fáral je ten chytrák co tvrdí, že Mafie 3 je úspěch, to mluví za vše.
Takže kromě toho, že je to naprosto odporná, absolutně nehratelná zkurvenost, to má v pozadí ještě takovýhle vši… GJ vávro ty hnoji, GJ.
Hnůj seš akorát Ty. Běž se vyvalit ke kól of hnůj a nepomlouvej pořádnou hru, která není pro rozmazlený, neschopný děcka dnešní super doby.
Autor clanku by si mel nastudovat neco o tom, jak funguje OSVC. Protoze zdravotni a socialni si pak OSVC plati samo z toho, co vyfakturuje. Takze to co je vyse psano jsou lzi.
Už to zde padlo, měl byste se dovzdělat. OSVČ platí sociální a zdravotní pouze za sebe, a to ještě z nižšího základu. Zaměstnanec platí za sebe a navíc za něj platí zaměstnavatel.
Cituji “Tyto prostředky bohužel důchodový účet, potažmo zdravotní pojišťovny neuvidí.” Jinymi slovy autor to podava tak, ze se zadne socialni a zdravotni nezaplati. Pokud autor neni hloupy a je si vedom toho co pise, je to hodne manipulativni tvrzeni. Zamestnavatel da plnou castku (tzn superhrubou) a tu si zdani sam kontraktor. Tedy dane jsou odvedeny. Jsou odvedeny v nizsi mire, nez kdyby se to danilo jako super hruba + hruba (technicky to stejne oboje plati zamestnavatel, chtel bych videt, jak si v praxi nekdo rekne platte za me superhrubou a ja si zdanim hrubou, tomu sam neverite), ale o tom… Číst vice »
Proto si tuhle hru nemůžu ani koupit, protože Dan Vávra nedokázal nic vybudovat, on prostě jen uzavřel pakt s gaunerem a tunelářem. Hru nehodnotním, stejně jako nehodnotím jídlo, které mi naservíruje bývalý oficír SS, protože se toho žrádla už z principu nemůžu ani dotknout.
bleju z tohoto státu
Tomu říkám investigace. Herní server odhalil švarce.. 🙂 🙂
Oni ještě programátoři her někde dělají na smlouvu?
A mě je to třeba úplně u prdele a hru už mám koupenou, hned jak příjdu z práce, instaluju a hraju 🙂
to je ale kravina co ten člověk Petr Fáral splácal, domněnky a polopravdy
a to že to Bakala ochcal jen jedním člověkem na HPP nikoho asi ani nepřekvapí, ale pokud pracovali jako kontraktoři na OSVČ nebo DPP, odvedou zdravotní a sociální tak jako tak
“Na neodvedeném sociálním a zdravotním pojištění se tak při počtu sta lidí v týmu dají ušetřit desítky milionů ročně. Tyto prostředky bohužel důchodový účet, potažmo zdravotní pojišťovny neuvidí.”
Co to plácáš? Sociální i zdravotní si v tom případě platí ti programátoři se živnostňákem sami.
Nicméně to nic nemění na tom, že Bakala je gauner.
Ano, platí si tu část za sebe. Ovšem v pracovním poměru platí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Tedy citovaný výrok je naprosto pravdivý.
Tento článek patří taktéž do rubriky Ekonomika, soudě dle nosného obsahu.Avšak nepředstavuje nic nemístného a neobvyklého. Vždyť takhle pracuje většina těch rádoby finančních poradců a realitních makléřů, kteří konají svou činnost pro firmu. Položím-li otázku, kolik má např. Fincentrum, Fincfocus, Kapitol apod. svých skutečných zaměstnanců na HPP? V realitní branži je to zcela stejné.
Jako kontraktoři dělá většina schopných programátorů, ono se nění co divit.
a) vybírají si projekty, které je zajímají
b) mají možnost dělat na několika projektech najednou
c) mnohem víc peněz na účtě
Přesně tak…tady akorát autor článku objevil Ameriku mi přijde…
Tu sracku si prave proto nekoupim a zkopuruju ji ….
A já jí třeba vyhrál v souteži 😀
takze ukradnes….