Logické deskovky: Zábava i potrava pro mozek
Logické deskovky bezesporu patří mezi jednu z nejoblíbenějších kategorií, kouzlo spočívá v tom, že dokáží pracovat s různými tématy na úplně odlišných principech. Každý herní zážitek je tak zcela odlišný a na své si přijdou malí i velcí hráči napříč všemi náročnostmi. My jsme si mohli vyzkoušet tyto tři logické deskovky, které spadají mezi rodinné hry (to znamená, že jsou „lehce stravitelné“ a jedna hra trvá kratší až střední herní dobu) – jsou tak perfektními pro úvod do světa logických her.
Postavte si vlastní města
Akropolis nás na první pohled zaujal řeckou tématikou. Jednotlivé akropole u Středozemního moře spolu soutěží o moc a bohatství. Pozvali si proto ty nejvýznamnější architekty z celého Řecka (tedy vás) a dostali úkol, jenž rozhodne o tom, která akropole se stane tou nejslavnější.
Akropolis je abstraktní hra, ve které budete v roli architekta budovat rezidence, velkolepé chrámy, živoucí tržnice, nádherné zahrady a vojenské posádky podle daných pravidel a harmonického plánování. Stavět se ale nedá bez kamene, nejzákladnější suroviny, jeho zásoby proto není radno zanedbat.
Na svém tahu vybíráte desku ze společného „staveniště“ a přikládáte ji k městu. Deska na začátku staveniště je zdarma a každá další má o jeden kámen vyšší hodnotu. Desky mají tvar šestistěnu a lze je umístit to přímo na stůl, nebo do výše na již umístěné desky, což je výhodné, protože budovy ve vyšších patrech přinášejí více bodů. V takovém případě je potřeba, aby se překrývaly všechny 3 hexy tvořící desku s městem, tím získáváte bonusy – v případě překrytí „lomů“ cenné kameny, náměstí násobí bodovou hodnotu budov a budovy přinášejí body při splnění pravidel pro jejich umístění. Pro zpestření hry nebo ztížení obtížnosti jsou k dispozici varianty s novými bonusovými podmínkami.
Akropolis není nijak složitá hra, pravidla si osvojíte za chviličku, v harmonickém poměru snoubí relaxační zážitek s taktikou a smyslem pro plánování. Také musíme vypíchnout, že díky jednoduchému principu stavení města a variantám výzev nabízí poměrně vysokou znovuhratelnost. Do role architekta se mohou ponořit 2-4 hráči od 8 let. Druhé vydání hry obsahuje navíc sólovou variantu.
Dorfromantik, říká vám to něco? Tahle desková hra vychází ze stejnojmenné videohry, která se pyšní několika oceněními. Ani její deskoherní bratříček ale nezůstává co do pozitivních ohlasů stranou. Dorfromantik je kooperativní hra, ve které společně sestavujete malebnou krajinku ze šestistěnných desek, hexů, zobrazujících pole, vesničky, lesy, řeky a železnice.
Cílem je plnit přání místních obyvatel a získávat body za výstavbu souvislých a ucelených oblastí. Ve hře jsou proto vedle destiček s krajinou také destičky s úkoly, ty budete otáčet tak, aby ve hře vždy byly aktivní tři. Všechny destičky přikládáte tak, aby se vzájemně dotýkaly a zároveň se snažíte navazovat na destičky s potokem a kolejemi, které musí tvořit nepřerušený celek. Nejdelší potok a trať navíc přinesou body navíc. Zajímavou výzvu přináší kampaň, která sleduje váš pokrok a stává se jakýmsi průvodcem hrou. Za splněné milníky ve stupnici budete otevírat tajné, očíslované krabičky (celkem jich je pět), které obsahují… poklad? Poklad možná ne, ale odemknou nové výzvy a možnosti získávání bodů.
Dorfromantik přináší skoro až zenový zážitek pro všechny, kdo mají rádi kooperativní hry nebo chtějí na chvíli vypnout nad malebnými dílky a klidnou krajinou, která bude společnými silami rozrůstat pod vašima rukama. Díky zmíněné kampani se ale můžete pustit i do delšího dobrodružství. Na závěr dodáme, že se do hry může pustit 1-6 hráčů.
Opeřená třešnička na závěr
Nakonec jsme si nechali opravdovou lahůdku, a to Ptačí napětí. I tato hra má jasná a srozumitelná pravidla, přináší ale velkou dávku zábavy. Po rozložení vás čeká opravdu originální hrací pole, které představuje dráty natažené mezi telegrafními sloupy. V první fázi hry, Přílet a pózování, na tyto dráty budete postupně usazovat pestré ptáčky podle daných pravidel (při usazení ptáčka se například nesmíte sousedících chocholoušů dotknout rukama, smíte je poodsunout pouze pomocí vámi umísťovaného ptáčka) a tak, abyste splnili podmínky na vašich kartách selfíček a blýskli tak opeřencům perfektní fotku, se kterou budou spokojení.
Ptáčci mají dvě velikosti, čtyři možné barvy a odlišné chocholky (nebo „účesy“, chcete-li). K dispozici máte pět různých bodových hodnot karet (od dvou do pěti), a tedy i pět různých obtížností. Jakmile úkol na kartě splníte, odložíte ji do svého balíčku a doberete si další ze společné zásoby. Takto se postupně střídáte, dokud selfíčkové karty nedojdou.
Poté nastává druhá fáze hry – Odlet hejna a tady vzniká skutečný chaos. Vašim úkolem je nyní zatáhnout jednoho opeřence za ocas a vymrštit ho do výšky spolu s ostatními ptáčky. Nicméně cílem není, aby se opeřenec zapíchl do vašeho stropu, musíte s ptáčkem vyletět tak, aby na drátě zbyl přesně jeden (nemusí to být ten, za kterého jste zatáhli). Pokud se to podaří, odložíte kartu, co vám zbyla na ruce, jako byste právě splnili úkol. Hra končí, jakmile na drátě nezbydou žádné skupinky ptáčků. Ptačí napětí ztělesňuje tu správnou dávku zábavy a chaosu, u které věříme, že vykouzlí úsměv na tváři stejně jako nám. Zážitek navíc umocňuje opravdu originální herní pole a pestrobarevní osobití opeřenci. Do hry se můžou pustit 2-4 hráči.
Akropolis a Dorfromantika mají společný cíl v budování vašeho vlastního světa, ale obě hry na to jdou pomocí jiného herního stylu a podmínek, Ptačí napětí zase představuje odlehčenou, zábavnou hru, která si ale vyžádá při plnění úkolů určitou strategii a zručnost – obzvlášť v případě, kdy vám někdo vyfoukne ptáčka, kterého jste si hlídali do nějaké postupky, nebo …nechtěně „odfoukne“ všechny kolem. Jak jsme si vyzkoušeli, logické hry nelze zařadit snadno do jednoho šuplíčku, jsou stejně pestré a odlišné jako samotní hráči a tyto rodinné hry představují ideální úvod do jejich světa. Třeba si nějaké náročnější vyzkoušíme příště. Všechny tyto hry: Akropolis (druhé vydání), Dorfromatik: Desková hra a Ptačí napětí naleznete přímo na stránkách vydavatelství Tlama games. Na kterou z nich si děláte zálusk vy?
Komentujte