Nvidia je poprvé v historii hodnotnější společností než Intel. Důvody jsou překvapivé
Takový přelom v oblasti informačních technologií se děje málokdy. Intel sice svou dominanci ve světě výrobců polovodičů ztratil už před lety, když ho překonaly asijské společnosti Samsung a TSMC, které ale představují velké koncerny s mnoha aktivitami a jež navíc vyrábějí hlavně na zakázku pro jiné. Teď však poprvé ztrácí pomyslný trůn mezi značkovými výrobci a na jeho pozici se dostává Nvidia.
Tento počin je o to pozoruhodnější, že Nvidia přísně vzato žádné vlastní čipy nevyrábí, ale pouze designuje a produkovat je nechává na zakázku. Dlouhou dobu byla Nvidia věrným zákazníkem TSMC, ale v poslední době se množí náznaky toho, že by se mohla přesunout ke konkurenčnímu Samsungu, tedy alespoň pokud jde o produkci čipů pro herní grafické karty Geforce.
Ale zpět k vlastnímu tématu hodnoty společností. Akcie Nvidie už nějakou dobu kontinuálně stoupají a k dnešnímu dni, tedy 9. červenci 2020, dosáhl jeden cenný papír nové rekordní hodnoty 408,64 dolaru. Díky tomu se tržní kapitalizace celé společnosti dostala na neuvěřitelných 251 miliard dolarů. Hodnota Intelu přitom ve stejný okamžik dosahovala “pouhých” 248 miliard dolarů.
Kurz na burzách pochopitelně poměrně silně kolísá, a tak už zítra mohou být karty rozdány jinak. Ale je faktem, že zatímco Intel stagnuje, Nvidia poměrně rychle roste, a tak je spíše jen otázkou času, kdy se před svého konkurenta přežene definitivně. Zajímavé přitom je porovnání obratu obou firem. Zatímco hodnotnější Nvidia dosáhla obratu 11,72 miliard dolarů, Intel je tradiční dojnou krávou a jeho obrat se vyšplhal na 71,9 miliard dolarů. Jak je tedy možné, že společnost s o tolik nižším obratem je ve výsledku hodnotnější?
Důvody úspěchu Nvidie
- Umělá inteligence – technologická branže se obecně nachází v přerodu, který je nesen pojmy jako umělá inteligence či strojové učení. V této oblasti se pro Nvidii otevírají zajímavá odbytiště, protože grafické čipy jsou při zpracování algoritmů, respektive analýze velkého množství dat vhodnější než CPU, které primárně vyrábí Intel.
- Covid-19 – Uzávěry spojené s koronavirovou epidemií vedly podle analytické společnosti Jon Peddie Research k výraznému nárůstu prodeje hardware pro herní PC, jednoduše proto, že lidé začali více hrát. Tento efekt přitom bude přetrvávat, protože mnoho západních firem nechalo velkou část pracovníků na home-office až do konce tohoto roku. Práce z domu pak bude i v budoucnu mnohem oblíbenější než dosud. Z toho plyne jak více možností hrát v době, kdy lidé byli původně v práci, ale také větší potřeba upgradu domácích PC pro práci.
- Konzole – Růst akcií nevychází vždy z aktuální situace na trhu, ale zrcadlí především očekávání pro danou společnost. Podle řady odborníků povede nový cyklus konzolí k tomu, že lidé začnou kupovat modernější PC komponenty, zejména pak grafické karty, jimiž budou chtít vylepšit své herní počítače. Důvod je jednoduchý: v současnosti je pouhých 9 % herních PC vybaveno grafickou kartou, která udrží krok s Playstation 5 a Xbox Series X. Právě pro tyto konzole přitom hry budou za pár měsíců vyvíjeny primárně. Pokud si je tak budete chtít zahrát i na PC, nezbude vám, než upgradovat. A zatímco grafické čipy pro obě konzole dodává AMD, v oblasti PC grafických čipů je stále dominantní Nvidia.
Komentujte