Nvidia zakazuje používání grafických karet Geforce ve výpočetních centrech
Nvidia smluvním ujednáním, takzvaným EULA, k novým ovladačům pro grafické karty Geforce vzbudila obrovský rozruch, zejména pak mezi provozovateli výpočetních center. Nové ovladače totiž podle podmínek není možné použít pro grafické karty Geforce a Titan, které jsou profesionálně využívány ve výpočetních centrech.
Pokud tak provozovatelé těchto center nechtějí porušovat EULA, mají v zásadě dvě možnosti. Buď přejít na jiné grafické karty nebo si nové ovladače neinstalovat, což ale není dlouhodobě možné.
Přejděte na draží varianty
Nvidia tímto krokem evidentně chce docílit toho, aby profesionální uživatelé přešli na o poznání dražší grafické karty Quadro a Tesla. Ty v mnoha případech nabízejí podobný nebo dokonce nižší výkon než Geforce. Například Tesla P4 sice stojí kolem 60 000 korun, ale poskytuje v podstatě stejný výkon jako Geforce GTX 1080, která stojí pětinu a má stejné GPU, počet shaderů a 8 GB DDR5 RAM. Pravdou ale je, že Nvidia optimalizuje profesionální grafické karty na určité procesy a poskytuje speciální podporu. Jenže v mnoha výpočetních centrech toto nepotřebují a stačí jim prostý výkon, který jim dosud poskytovaly klasické Geforce karty.
Těžaři kryptoměn nadále bez omezení
Pokud by se někdo domníval, že tímto krokem Nvidia míří také proti těžařům kryptoměn, byl by na omylu. Společnost totiž v podmínkách využití grafických karet Geforce pro těžbu kryptoměn jako je Bitcoin nebo Ethereum opětovně povolila. To ještě více posílilo podezření, že Nvidia v tomto případě jedná jen s tím cílem, aby maximalizovala zisk.
Těžaři kryptoměn jsou totiž atraktivní cílovou skupinou, navíc v tomto segmentu dosud dominovalo konkurenční AMD a teprve v poslední době se těžaři obracejí také k Nvidii. Podpora minerů může být ale dvousečná, o čemž se přesvědčilo právě AMD, jehož grafické karty RX Vega 56 a 64 jsou prakticky nesehnatelné za rozumnou cenu.
Já bych na to kašlal. Nikdo nikdy nezjistí, na to tu grafiku doopravdy používám a nějaké EULA se mnou nikdy nehnulo. Není to zákon a já jsem si tu grafiku koupil, tak je moje a nikomu není nic po tom, na co ji budu používat a tečka…
Čím jsou firmy větší, tím víc si dovolují omezovat svobodu uživatelů. Co mi má firma co diktovat, jak budu používat jejich výrobek? Jsou vůbec inkriminované body z hlediska platných zákonů platné? Neříkejte mi, že snad EULA je nad zákon.
Podívejme se ale na současnou legislativu, současné zákony vznikají na objednávku megakorporací.
A nebo je ignorovat a dal je používat ve výpočetních centrech 🙂
Tak přejít na ATI, to by za chvilku nVidia rychle změnila názor, kdyby se hromadně začali obracet na konkurenci 🙂 Je vidět, že tady ta konkurence chybí. Je to příznak monopolu, že si výrobce bude diktovat, co se do čeho může použít a co ne. Hnus toto.
To je sice pravda ale AMD je beznadějně vyprodané (aby vůbec grafiky prodalo hráčům prodává to s Ryzen a Threadripper bundly) a i tak VEGY 64 jsou těžce nedostupné kvůli těžařům.
a Vega 64 opravdu nemá na Titany (ikdyž o to se asi nikdo v AMD nesnažil… ti potřebovali začít znovu prodávat dostat se ze ztráty a tepr teď hází nový vývoj…ať je to 7nm proces (tam skoro vypadá že Intel dodavatelé AMD předběhnou)
A nebo nové architektury.