Plynulejší hraní a lepší obraz díky DLSS 2.0 od Nvidie

Foto: Control

Společnost NVIDIA je dobře známá tím, že neustále vymýšlí způsoby, jak pomoci vlastním grafickým čipům v tom, aby dokázaly vykreslit maximálně přitažlivou grafiku, a to při dostatečné plynulosti. Jednou z nejzajímavějších technologií, kterou má firma v rukávu, je jednoznačně DLSS. Zatímco v jeho první generaci NVIDIA spíše testovala nejrůznější možnosti, a tak se nevyhnula i nějakým těm mouchám, novinka v podobě DLSS 2.0, to už je jiné kafe.

Jak už celý název technologie (Deep Learning Super Sampling) napovídá, máme tu co do činění s pokročilou umělou inteligencí, která je schopná hloubkového učení, jež využívá ve prospěch hráčů. Technologii DLSS 2.0 pohánějí jádra Tensor, což jsou dedikované procesory umělé inteligence umístěné v grafických kartách řady Geforce RTX. Zjednodušeně řečeno se jedná o neuronovou síť se strojovým učením, jež dokáže zvýšit snímkovou frekvenci a kromě toho ještě vytváří lepší herní obraz. Díky této technologii získají hráči výkonnostní rezervu a mohou si tak nastavit například ray-tracing na maximum, případně navýšit výstupní rozlišení hry.

Technologie DLSS 2.0 je výkvětem moderního inženýrství a není zcela jednoduché popsat, jak funguje. Ale zkusme to. NVIDIA používá speciální neuronový grafický framework NGX, kterým trénuje neuronovou síť pomocí desítek krásných obrázků s vysokým rozlišením, jež vznikly díky renderingu off-line superpočítače při velmi nízké snímkové frekvenci a s kvalitou 64 samplů na pixel. Stejná síť potom dokáže vzít vstupní snímky s nižším rozlišením a na základě svých zkušeností z nich vykonstruovat krásné snímky s vysokým rozlišením.

Control

Tato myšlenka byla přítomná už v první generaci DLSS. Nicméně v jejím případě se nakonec ukázala jistá nedokonalost v tom smyslu, že umělou inteligenci bylo nutné trénovat pro každou hru zvlášť. Z tohoto nedostatku se ale NVIDIA rychle poučila a DLSS 2.0 už disponuje zobecněnou neuronovou sítí, jež funguje univerzálně ve všech podporovaných hrách. To povede k tomu, že technologii bude moct využívat větší množství her, a to rychleji.

Oproti původnímu DLSS je přitom nová neuronová síť schopná běžet až dvakrát rychleji. Tvůrci se také snažili zbavit všech možných omezení, a tak je nyní možné u jakéhokoliv rozlišení volit tři různé režimy vyhlazování, a to quality, balanced a performance. V případě naposledy jmenovaného je možné obraz převzorkovat až na čtyřnásobné rozlišení. To znamená, že pokud hra poběží v rozlišení 1080p, výsledná kvalita bude na úrovni 4K.

Nejdůležitější na tom všem je ale fakt, že to ve výsledku skutečně funguje. DLSS 2.0 jsme testovali ve hře Control, která je jednou z prvních podporovaných, a nutno říct, že zážitek z grafiky byl někde jinde, než když jsme hru hráli v době jejího vydání v loňském roce bez podpory této technologie. Testovali jsme s grafickou kartou Geforce RTX 2070 v notebooku od Dellu a musím říct, že nastavení rozlišení 1920 x 1080 s aktivním ray tracingem skutečně připomínalo 4K.

Nejvíce DLSS 2.0 využijete paradoxně u levnějších grafických karet řady Geforce RTX. Technologie totiž logicky dokáže nejvíce vytěžit z nižších rozlišení, které předvede ve výrazně lepším světle. Čím vyšší rozlišení si můžete dovolit díky výkonné grafické kartě, tím výhody pochopitelně klesají. Na druhou stranu představuje DLSS 2.0 i jistou formu výstroje do budoucnosti, kdy přijdou náročnější hry a i dnes nejvýkonnější karty se zapotí.

Wolfenstein: Youngblood

Výhody DLSS 2.0. jsou ale i sekundárního charakteru. Pokud si pořídíte některý z dnes tak oblíbených herních notebooků, jež už se výkonnostně takřka vyrovnají desktopům, oceníte skutečnost, že pomocí DLSS ušetříte baterii.

DLSS 2.0 v současnosti podporují hry Control, MechaWarrior 5: Mercenaries, Deliver Us the Moon a Wolfenstein: Youngblood. Další by měly rychle přibývat.

Děkujeme společnostem NVIDIA a CZC za poskytnutí notebooku k testování technologie DLSS 2.0. Konkrétní model najdete na této stránce.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na