Recenze Demeo – desková hra ve virtuální realitě s PSVR2

Foto: Resolution Games

Svět deskových her je stále populární a ani s příchodem toho videoherního světa zájem o tento druh zábavy neklesá a spíše stále roste. Není divu, že jsme se dočkali předělání několika deskových her do videohry. Ale co takhle deskovou hru, která je jen jako videohra, a to ještě ve virtuální realitě?

Takovým titulem je Demeo, stolní videoherní hra na hrdiny z roku 2021 s tématikou přežití, kterou vyvinula a vydala společnost Resolution Games. Hra byla původně určena pro virtuální realitu Oculus Quest. Později vyšla i ve verzi bez virtuální reality a nyní vyšla i pro PSVR2.

Tato hra je především určena pro virtuální headsety, a i když bez virtuální reality se stále jedná o slušnou hru, tak s ní je to mnohem lepší a verze pro PSVR2 je asi ta nejlepší. Již disponuje slušným obsahem, který vývojáři neustále přidávali a s optimalizací je to také na jedničku.

Foto: Gamebro

Demeo je ve stylu ikonických deskových Dungeons & Dragons u nás známé spíše jako Dračí Doupě. Ikona ve hrách na hrdiny. Dračí doupě má akorát trošku složitější pravidla, zatímco Demeo je taková odlehčená verze, která nabízí podobnou zábavu, ale přitom nepotřebujete žádnou větší znalost.

Cesta hrdiny

Hra kromě rychlého tutoriálu nabízí jak singleplayerové hraní, tak online klání, ve kterém se jako skupina hrdinů postavíte jednomu z daných scénářů. Aktuálně je k dispozici pět různých scénářů. Každý scénář zabere 90 minut až 3 hodiny.

Foto: Gamebro

Délka scénáře se odvíjí od toho, jak rychle hráči provádí své akce, ale i to, jak moc prozkoumávají jednotlivé dungeony, nebo se zaměří čistě na splnění kampaně. Scénáře se skládají ze tří úrovní. V prvních dvou je potřeba najít portál a klíč od portálu, který má vždy náhodná příšera či jiný nepřítel.

V poslední fázi čeká na hráče souboj s bossem, což není jednoduchou záležitostí ho porazit. Průzkum jednotlivých dungeonů se pak hodí kvůli mincím na víc, za které lze nakupovat karty a předměty a v truhlách je možné najít i další bonusové karty.

Zatímco ve hře pro jednoho hráče ovládáte celou družinu svých hrdinů, tak v online multiplayeru každý hráč ovládá svého vybraného hrdinu. Každý hrdina je unikátní a nabízí své silné i slabé stránky, kromě toho má i svoje speciální karty, ale ve hře jsou i karty a předměty, které mohou využívat všichni.

Foto: Gamebro

Z hrdinů je na výběr z barbara, barda, strážce, warlocka, lovce, vraha nebo kouzelníka. Strážce například vydrží více ran, barbar využívá svůj přitahovací hák a brutální útoky na blízko, lovec je mistr lukostřelec, kouzelník využívá devastující kouzla, ale mají větší pravděpodobnost, že selžou. Jednoduše řečeno, každá z postav je opravdu úplně jiná, takže jsem rád každý scénář prošel za každou postavu.

Jednoduché ale hrozně chytlavé

Původně jsem si myslel, že VR prvek bude jen zbytečná nadstavba, ale opak je pravdou. Díky tomu mají hráči skvělý přehled o bojišti a snáz se všechno ovládá a ke všemu je lepší přístup. Hrdinové se snadno posouvají po bojišti, pootočením zápěstí se zobrazí nabídka možných karet, ty slouží jako speciální útoky, kromě toho základního. Karty je možné získat buď nákupem, nalezením nebo získáním časem v rámci soubojů a nahráním kol. Kromě toho každá postava má svoje charakterní karty, které lze využívat buď každé kolo, nebo po určitém počtu kol.

Foto: Gamebro

Vždy má každý hrdina dvě akce v jednom kole. Ty se spotřebovávají buď pohybem, nějakou činností, jako je zničení překážky, otevření truhly či dveří a v poslední řadě za útok či vynesení karty. Nepočítá se třeba použití lektvaru jako akční bod.

Vše je hezky akční, a hra nemá žádná hluchá místa. Neustále se něco děje a v případě online hraní se hodí i komunikovat s ostatními hráči, nebo lze rukou kreslit barevné čáry, které rychle mizí k jakési neverbální komunikaci.

Foto: Gamebro

I když se na první pohled může zdát, že toho hra moc nenabízí, tak přes to neskutečně zabaví. Jedná se o ideální hru pro virtuální realitu, u které můžete v klidu sedět a dojem tím není menší. Podobně jako v případě Kayak VR je to spíše nutností.

Verdikt

Demeo je skvělou deskovou hrou ve vitální realitě a dokázal bych si představit, že by se takto hrálo více deskových her. Třeba takové Putování po Středozemi v tomto zpracování by bylo dokonalé. Demeo ukazuje, že můžeme hrát i skvělé hry pro virtuální realitu bez nutnosti nějaké velké akce či interakce s prostředím, a přesto to funguje na jedničku. Hra by mohla více využívat spojování přírodních elementů a větší RPG postup u jednotlivých hrdinů a pak by byla dokonalou hrou.

Demeo

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Naučení hry trvá asi tři minuty
  • Parádní grafické zpracování
  • Rozšířená 3D desková hra
  • Silně chytlavá hratelnost

Zápory

  • Lepší příběh a zapojení RPG prvků by z Demeo udělal dokonalou hru
  • Větší zapojení přírodních elementů
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na