Recenze Dungeons 4 – doupě temného pána potřebuje opět vybudovat
Temný pán už se na výsluní tyčí moc dlouho, a přesto nedokázal dobýt jednu odolávající lidskou osadu plnou hrdinů. Proto přichází jeho pobočnice temná elfka, aby zlo konečně vyhrálo, ale nic není jednoduché a když propojíme řadu filmových a seriálových střípků do jedné hry, která sama o sobě je plná nadsázek a vtipů, tak to nemůže dopadnout špatně.
Předchozí díly se pyšní skvělým hodnocením, jak u kritiků, tak hlavně u hráčů. Na Steamu má předchozí díl kladné hodnocení přes devadesát procent a při psaní recenze měl sám čtvrtý díl 89 procent kladných hodnocení a pomalu se blíží ke svému předchůdci.
Kdo by neznal sérii Dungeons, tak je to strategie, ve které si v podzemí budujete svoji základnu plnou nejrůznějších potvor a vysíláte na povrch své potvory, aby na zemi přinesli zkázu a zpět veškeré bohatství. Vše je okořeněno spoustou humoru, nejapných hlášek a trapných situací.
Nový temný pán na scéně, teda paní
Hlavní postavou tentokrát bude temná elfka Thalya, která se vrhne na svého nevlastního bratra, který stojí na druhé straně barikády a ochraňuje poslední baštu hrdinů. Při souboji uteče Thalya se dostane k mocné rukavici jak z Avangerů od Thanose. U pána zla luskne a ten se rozteče jak čokoláda v horké lázni.
Thalya usedne místo něho na trůn asi po třísekundovém pláči, ale všechno se ještě zamotá propojí s dalšími vtípky na různé filmy a seriály z různých žánrů do vtipné kaše zvané Dungeons 4. Nevlastní bratr nám Thalyi uvězní, tak abychom neměli tak mocného bojovníka hned v prvních misích a museli vše začít budovat od píky.
Tentokrát nejsou hrdinové z vrchu jediný, kdo nám budete otravovat život, ale velmi aktivní v podzemí budou u vousatí trpaslíci. Stejně jako naše temné potvory chtějí rozšiřovat svojí podzemní říši a dolovat co možná nejvíce zlata.
Kromě toho lze celou kampaň hrát v kooperaci dvou hráčů, jako i jednotlivé skirmish mise. Ve dvou se to lépe táhne a je to rozhodně osvěžení, jak celou hru hrát, ale není to nic tak nutného a stejně jako předchozí díly si lze celou hru užít jen v režimu pro jednoho hráče.
Kromě příběhu plného narážek, nejapných žertíků a nevybíravých komentářů vypravěče si hráči užijí budování dungeonu v té nejlepší možné formě a její managment. Na své si přijdou i fanoušci RTS strategií při bojích na povrchu. Celkově se po herní stránce jedná o jednoduchý nenáročný titul, který dokáže bavit desítky hodin.
Jde se hrát na pána zla
Když přijde na gameplay, tak hra je rozdělena na dvě úrovně. Idylický poklidný Overworld dokud ho nezamoříte svojí zlostí a temné a vlhké podzemí dungeonu, kde pácháte své podlosti. Centrem vaší říše zla je Dungeonheart, stavba, která doslova sedí v srdci vaší základny. Její ztráta znamená konec hry a neustálé posměšky.
K centru hráči dostanou pár věrných Little Snots, což jsou malý goblinové, kteří občas potřebují dostat pár facek, aby zrychlili při práci. Tyto malý bezcenný zelený …… jsou velmi užiteční. Hlavně když je potřeba vykutat nová chodba, vytěžit nějaké zlato, nebo drahokamy, postavit nějakou místnost či past.
Takto postupně vybudujete vše různé budovy, které poskytují zlo, potravu a další monstra pro boj s dobrem. Nesmíme zapomenout na různé pasti, které zatočí s nevyžádanou pozorností trpaslíků a hrdinů. K dalšímu růstu je potřeba i výzkum, na něj je potřeba ze začátku zlato a v pozdější fázi zlo. Nejvíce zla lze získat útoky na povrchu, pleněním nebohých obyvatel a zabíjením všech dobrých duší. K tomu je potřeba armáda, ze začátku se musíme spokojit s hordou orků, hadů a gnomů, kteří potřebují spát a hlavně žrát. Později je možné rekrutovat třeba nemrtvé, nebo démony.
Každá ze tří tříd má svůj strom výzkumu, ale také svoje požadavky tužby a přání, které je potřeba plnit. Nespokojená armáda se snadno může otočit proti svému mistrovy, pokud jí nemá čím zaplatit, nakrmit, nebo uspokojit jejich tužby, když už jsou zkušenými bojovníky.
Naše hlavní hrdinka může do boje také sama a zavalit nepřátele hromadou kouzel, lektvarů a dalšími speciálními schopnostmi, které má nyní ve vínku. Zatímco v podzemí ovládání jednotlivých postav je limitováno příkazy či přehazováním jednotek díky temné ruce, tak na povrchu je ovládání přímé, jako v kterékoliv jiném RTS.
Verdikt
Dungeons 4 je kvalitně zpracované pokračování, které vychází z podařeného třetího dílu a jen jemně vylepšuje a přidává některé nové prvky, ale s velkou mírou decentnosti. Pro někoho to může připadat jako jen velmi málo změn a vylepšení, ale v tomto žánru a sérii lze těžko více vylepšovat a měnit, aby zůstalo zachováno její vtipné kouzlo zla. Po vizuální stránce hra vypadá opět velmi pěkně, a hlavně má hra spoustu nových animací. Fanoušci Dungeons budou nadšeni, ale ani nováčci se nemusí bát vstoupit čtvrtým dílem do série, jelikož předchozí znalost není vůbec potřeba.
Komentujte