Recenze Fae Farm – budování, farmaření a objevování pohádkového světa s dávkou magie
Videohry již dávno nemusí být jen o střílení do nepřátel, pokořování velkého zla, nebo drcení nepřátelských armád. Ve virtuálním světě jsme mohli už okusit jaké to je se vžít do pracovní role, třeba řidiče kamionu, farmáře, stavitele, zloděje, dokonce i kozy. Mimo to tu máme i hry, které simulují samotný život jako je série The Sims.
Nesmíme ani zapomenout na survival hry, kde se hráči snaží přežít a získávat cenné suroviny, stavět a vyrábět nejrůznější budovy a předměty. Ale v poslední době tu máme hry, které nás nechají silně relaxovat a něco tvořit či budovat.
Hry, ve kterých je boj sprosté slovo, nebo se jedná jen o menší doplněk pro pobavení hráče. Hry typu Stardew Valley a Animal Crossing: New Horizons v tomto žánru lámal rekordy a v prodejích předčil i AAA hry s nejvyššími ambicemi. Není proto divu, že světlo světa spatřilo i několik dalších v podobě My Time at, Disney Dreamlight Valley nebo právě dnes recenzovaný Fae Farm.
Fae Farm nabízí podobný zážitek jako právě Stardew Valley, ale na víc nabízí špetku magie a průchody dungeony jako v pořádném RPG.
Vítejte v kouzelném světě
Vše začíná samozřejmě tvorbou postavy. Možností, jak si personalizovat svoji postavičku není mnoho, ale pro tento typ hry plně dostačuje. Pokud se pustíte do online složky hry, tak se může stát, že někdo jiný bude vypadat velmi podobně, jako vaše postavička. Po ztroskotáním na novém magickém ostrově hlavní hrdina dostane malý domeček se zanedbaným pozemkem a už je jen na hráči, jak si zkrášlí svoje hnízdečko.
První úkoly hráče učí, jak co funguje, takže natěžíte trochu surovin a vyčistíte od plevele, poházeného dřeva či kamenů část pozemku a na něm vysadíte první plodiny. Následně se naučíte chytat brouky a ryby. Pak se hráči dostane do ruky magická hůl, s kterou na začátku hry dokáže někoho vzít po hlavě, ale na kouzla je potřeba si chvilku počkat. Také si lze pořídit zvířata o které je potřeba se řádně starat, kromě běžných domácích zvířat na hráče čekají i magická zvířata.
Nejdříve je potřeba si zajistit přísun financí vybudováním pravidelné úrody, postavení výrobních stanic a trochu se vytrénovat v běžných činnostech. Nicméně nečekejte, že vás hra bude vést za ručičku a na spoustu věcí je potřeba přijít zkoušením a průzkumem. Nicméně vše je velmi jednoduché a intuitivní, takže hráč, který již hrál podobnou hru bude hned jak ryba ve vodě. Ale i pokud by to pro vás byla prvotina, tak na vše lze snadno přijít.
I když většina činností se stále opakuje, tak hra hráče zahrnuje hromadou úkolů, takže je stále co dělat, a i když je zde omezená výdrž pro provedené činnosti, tak na všechny úkoly hráč má času, kolik potřebuje a výdrž lze kromě spánku doplnit i jídlem. Některé úkoly jsou limitováni jen časem, kdy je možné je splnit pouze v noci, nebo přes den, ale v jakém dnu už je úplně jedno.
Přebytečné věci lze prodávat na městském tržišti a omezení je zde jen v počtu umístěných předmětů na dané stoly, kdy se zboží prodá až přechodem do dalšího dne. Také je potřeba si hlídat kalendář, jelikož se ve městě konají nejrůznější slavnosti, nebo obyvatelé slaví narozeniny, což jsou ideálními příležitostmi si vylepšit vtahy s obyvateli.
Také se střídá roční období, a tak je potřeba přemýšlet, nad tím, kdy co zasadit, jelikož se může stát, že vám drahocenné rostliny pojdou.
Špetka magie
Pokud jste už nějakou life-sim hru hráli, Fae Farm není nijak zvlášť speciální nebo jedinečný. Stále se staráte o plodiny, o zvířata, plníte úkoly pro místní obyvatele, rozvíjíte přátelství, vztahy a prozkoumáváte okolní svět. Je to všechno typický životní sim, ale Fae Farm to všechno dělá velmi dobře a způsobem, který vás z větší části zaměstná. Takže, pokud je tento sub-žánr vaším šálkem kávy, pak Fae Farm je rozhodně přesvědčivou novou volbou, jen neočekávejte, že budete ohromeni novými funkcemi a systémy.
Navrch přidává špetku magie a možnost online dungeonů a kooperace. Tyto dvě části odlišují běžný life-sim od Fae Farm. Lze se spojit s dalšími hráči a pracovat na jednom pozemku čímž práce postupuje o to rychleji, a hlavně se lze přitom společně bavit.
Sám, nebo s dalšími hráči lze prozkoumávat doly, kde je možné vykutat, nebo najít vzácné materiály, nebo nakopat pár nepřátel. Doly jsou na delší čas a nelze je projít za jeden den, a tak se budete muset několikrát vracet, což může být někdy trošku otravné.
Magii se také hráč učí vcelku pomalu, ale zase to dává radost z každého nového kouzla, které lze využít i mimo boj, třeba na podporu růstu magických plodin. Ale díky tomu je Fae Farm něčím unikátním.
Verdikt
Fae Farm je další skvělou hrou v tomto žánru a díky notné dávce magie a možnosti online kooperace nabízí něco na víc oproti jiným hrám. Samozřejmě má svoje chyby a stejně jako u jiných her tohoto typu může přijít stereotyp. Některé mechanizmy jsou až moc jednoduché a nejsou tak rozvětvené. Také na Nintendu Switch se hra občas zadrhává, ale i tak jsem si několik desítek hodin ve hře užil.
Komentujte