Recenze Green Hell VR – přežití v deštném pralese ve virtuální realitě
Hry na přežití mají asi největší dobu slávy za sebou, ale to neznamená, že o tento žánr by byl menší zájem. A virtuální realita tomuto žánru opět přispívá. Kdo by nechtěl zažít pořádný boj o život v deštném pralese ještě s větším vtažením díky VR.
Survival hry opravdu zažili veliký bum a v té době mě osobně asi nejvíce v paměti utkvěl Life is Feudal, Green Hell, ARK, The Forest nebo Conan Exile. V poslední době se třeba daří sérii Dynasty, která je spíše simulátorem života s prvky her o přežití.
Green Hell od studia Creepy Jar jsem hrál ještě v předběžném přístupu na PC, kde jsem první kapitolu této survival hry s notnou dávkou příběhu zhltl na posezení. Bohužel jsem se po vydání plné verze a dalším rozšířením či vydání na konzole zpátky nedostal a stále hra zůstávala v seznamu přání.
Nyní se my naskytla veliká příležitost se ke hře konečně vrátit a zažít konečně celý příběh díky vydání hry na PSVR 2. Osobně jsem byl velmi zvědavý, jak se tento velmi zdařilý počin popral s VRkem a zda si zachoval vše ze své osobitosti.
Příručka přežití
Zatímco PC hráči se dočkali dalšího velkého rozšíření zdarma, které se zaměřuje na přepravu a uskladňování, tak jsem se vrhl do dobrodružství ve virtuální realitě, abych mohl porovnat, kde je hra lepší a zda se jedná o důvod si tuto hru vychutnat třeba i na PSVR 2 místo PC, nebo PS4.
Green Hell VR nabízí dva herní režimy a hned několik druhů obtížnosti. Prvním režimem je sandbox. Hráč se objeví na v náhodné lokalitě někde na mapě a začne svoji pouť přežití a budování svého nového dočasného domova. Což je ideální režim pro opakované hraní. Kdy hráč má naprostou svobodu v tom, co bude dělat a jak to bude dělat.
K dispozici je i několik obtížností od té nejlehčí, kdy hlavní hrdina tolik nestrádá v základních potřebách, nejsou zde nepřátelské domorodé kmeny, ani zvířecí predátoři, což se hodí na naučení a poznání výrobních procesů a stavění. Při další obtížnosti už může naše postava se dostat do stresu a ztratit příčetnost, v džungli jsou dravci a nepřátelský domorodý obyvatelé. Na té nejtěžší je nebezpečí na každém kroku a přežití je opravdu velká výzva.
Pak je tu příběhový režim, který kromě poutavého příběhu nabízí i menší tutoriál. Ale ani zde vás hra netáhne za ručičku a na všechno je potřeba si přijít sám. Přeci jen hrajeme za jednoho z badatelů, kteří prozkoumávají danou oblast Amazonského deštného pralesa, a hlavně jeho domorodé obyvatelstvo. Díky tomu hlavní postava má již v deníčku zapsáno, jaká rostlina slouží k zabránění otravy, která lze využít jako obvaz, nebo jak rozdělat oheň či připravit táborák, ale na všechno ostatní si hráči musí i tak přijít sami.
Příběh se točí kolem Jaka a Mii. Mia jde blíže prozkoumávat domorodé obyvatele, zatímco Jake zůstává v táboře, aby prozkoumával místní faunu. Samozřejmě se všechno zvrtne a Mia se dostane do problémů a Jake ji jde zachránit, ale i na něho zaútočí domorodí obyvatelé, a tak před nimi uteče a ztratí se v džungli. Po této fázi se naplno rozjede boj o přežití a hledání Mii a toho, co se vlastně stalo.
Život v nehostinných podmínkách
Pokud jste v minulosti hráli nějakou hru o přežití, okamžitě pochopíte základní mechanismy hry. Nacházíte se v cizím a nepřátelském prostředí a vaším úkolem je najít potřebné zdroje k výrobě předmětů a staveb, udržet se v kondici, sehnat potravu a vodu, přičemž se budete pohybovat pralesem a hledat další lokaci, abyste posunuli příběh kupředu.
Kromě domorodců a dravé zvěře jsou dalším velikým nebezpečím různé nemoci a infekce, které můžete dostat od zvířat, rostlin nebo neupravené vody. To vás povede k tomu, že musíte hledat v okolí co může pomoci k vyléčení těchto nemocí, a to jak jinak, než zkoušet sníst nejrůznější rostliny a zjišťovat jaké efekty mají. Což může ještě více uškodit a zemřít je zde velmi snadné.
Velikým pomocníkem je zápisník, do kterého se zapisují všechny zjištěné informace a návody, jak co vyrobit a k čemu jaká rostlina slouží, takže i když se ke hře vrátíte po nějakém čase, tak tyto poznámky vám všechno rychle osvětlí.
Všechny tyto herní prvky jsou přeneseny z původní verze pro ploché obrazovky do VR, která výrazně přispívá k většímu ponoření do hry. Každou fyzickou akci ve hře provádíte vy, včetně kontroly zranění a přikládání obvazů na řezné rány a škrábance.
Celkově si vývojáři velmi dobře poradili se zapracováním všech vymožeností PSVR2. Hrát můžete v sedě či ve stoje, zapnout funkci sledování očí, nebo se pohybovat pomocí teleportačních skoků, nebo zcela klasicky. Ovladače reagují na to, jak moc na ně máte přiložené prsty, což sice zní jako maličkost, ale přispíváte k uvěřitelnosti celého zážitku.
Každá věc lze uchopit na jakémkoliv místě. Třeba takový oštěp lze vzít na jakékoliv části a podle toho ho i využít. Skvěle jsou rozvržené i věci, kdy na obou bocích můžete mít nějaký předmět či zbraň a jednom rameni se nachází batoh, který lze i položit na zem a v klidu se přehrabovat v nashromážděných předmětech. Na druhém rameni zase může být větší zbraň jako je oštěp nebo luk. Na levém prsu máte vysílačku pro komunikaci s Miou a na pravém svůj zápisník přes něj se připravují i větší stavby.
Verdikt
Green Hell VR je momentálně asi nejlepší survival hra na virtuální realitu, která nabízí poutavý příběh, zábavné herní mechanizmy a skvělé využití VR integrace. Samozřejmě jsou tu i drobné chyby a výtky, jako, že se ruce často pohybují neúměrně k tělu, občas zazlobí hod oštěpem, nebo že cut-scény jsou používané původní bez VR, ale i tak se jedná o skvělou hru, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek tohohle žánru. Ještě musím zmínit, že hra nabízí českou lokalizaci i ve verzi pro VR.
Komentujte