Recenze Stranded Alien Dawn – přežití na cizí planetě

Foto: Haemimont Games

Žánr survival her, a i survival strategií asi má největší boom za sebou, ale i tak se zakotvil mezi velmi oblíbené žánry her. Ačkoliv je to devíza spíše nezávislých studií až je to dosti překvapivé, že se do tohoto žánru nepustil žádný z gigantů herního průmyslu, tak o kvalitních kousků není nouze.

Když se budu bavit o těch survival strategií, tak za zmínku stojí Frostpunk, nebo Surviving the Aftermatch, které mají nového vyzyvatele a tím je Stranded Alien Dawn. Za tímto titulem stojí studio Haemimont Games, které má na svém kontě už povedené kousky jako je Surviving Mars, nebo Tropico 5, ale i nepovedené jako je Omerta – City of Gangsters.

Čtveřice přeživších na cizí planetě

Základní premisa hry je jednoduchá. Po ztroskotání vesmírné lodi si čtveřice přeživších musí zajistit základní životní potřeby a přežít. Tedy takhle tomu bylo úplně na začátku, ale do hry v předběžném přístupu přišli další dvě kampaně s rozličným cílem.

Foto: Haemimont Games

Ale i tak se stále jedná o budovatelskou hru na přežití, která svojí konkurenci značně válcuje. Na první pohled rozhodně zaujme svým grafickým zpracováním. Hra se odehrává na mimozemské planetě a vývojářům se podařilo skvěle vytvořit zcela novou faunu a floru.

Při tom lze všechno krásně přiblížit a prohlédnout si do sebemenšího detailu. Díky tomu prostě hra zaujme na první pohled. Jelikož ve hře máme na starosti vždy čtveřici přeživších (lze se dostat až na osm při nastavení), tak jsou zde skvěle zpracované požadavky a vlastnosti jednotlivých přeživších.

Na začátku hru si svoji čtyřku vyberete ze seznamu, nebo si jí necháte náhodně určit (což je lepší pro vyšší obtížnost). Vybrat si můžete dle fotek, biografie či schopností. Osobně jsem si první tým sestavil ze zkušené bojovnice a medičky, schopného konstruktéra a vědce, farmářky s drobnou schopností k vaření a vysloužilého generála, který kromě boje dokáže vytvářet předměty a má i drobný zájem o vědu.

Foto: gamebro

Sice má každá postava předem definované schopnosti, ale lze si vybrat jen dle sympatií a s trochou píle a trpělivosti lze ve většině případů jednotlivé postavy doučit. Ale některé postavy mají striktní charakterní rysy, jako že je pacifista a nikdy nevezme zbraň do ruky, nebo že vám nikdy nebude nic zkoumat. Pak jsou tu i takové, že je vegetarián a raději umře, než aby pozřel polévku z masa.

Skvěle je zpracovaný i micromanagment, jelikož už od začátku můžete jednotlivým postavám dosti intuitivně nastavit přednosti činností. Takže nastavíme tomu, kdo umí farmařit, aby jeho hlavní prioritou bylo sázet, hnojit, sklízet a ostatním nastavíme, aby se o tuto činnost vůbec nezajímali. Takhle to funguje skoro u všeho a priority lze nastavit od tří do jedné dle důležitosti anebo ji úplně odstranit z jeho pozornosti.

Foto: gamebro

Tímto stylem nastavíme priority činnosti dle schopností a nemusíme se bát zadávat více úkolů do fronty. K tomu lze nastavovat i dobu kdy se bude pracovat, kdy relaxovat a spát. Lze to nechat i na vlastním uvážení postav. Postavy mají i svoje potřeby v rámci spokojenosti a nemohou jen pracovat a spát, když jejich štěstí spadne pod kritickou úroveň, tak o ně můžeme přijít. Takže i naše špatné vedení, může být horší než nájezd emzáckých brouků.

Skliď, postav, přežij

Ostatní funguje jako v jiných survival strategických her. Naši hrdinové ztroskotají, nebo přistanou na planetě jen s minimem surovin, co mají ve vesmírném modulu. Proto je potřeba se nejdříve postarat o základní přístřeší, aby měli v noci kde složit hlavu a kam uskladnit materiál. Následně je potřeba zajistit zdroj tepla a místo, kde se bude dát uvařit nějaký ten pokrm. Pak místo, kde můžeme vytvořit základní předměty, jako jsou obvazy, nebo zbraně s místem kde můžeme pomalu zkoumat neznámou planetu.

Foto: Haemimont Games

No pak je potřeba začít myslet na komfort a zábavu pro členy a hlavně obranu, jelikož po čase přijdou nájezdy divokých zvířat. Takhle se postupně vypracujete z dvou malých plechových přístřešků k pořádné enklávě s elektřinou, vlastním zemědělstvím.

Všechno funguje dokonale, získávání surovin, vytváření předmětů, stavba objektů a budov, vysílání jednotek na průzkum, zkoumání planety a nových výzkumů v těchto aspektech není hře, co vytknout. Hra při plném vydání disponuje dvěma mapami, několika měsíci, které ovlivňují dění na planetě a další řadou nastavení, takže i při opakovaném hraní může být hra zcela jiná.

Foto: Haemimont Games

K tomu jsou zde již tři rozličné kampaně, první z nich je o přeživších, kteří havarují na planetě a snaží se přežít a následně uprchnout. Druhá mise je obchodní a cílem je získat určitý počet galaktické měny. Třetí je vojenská akce a cílem je postavit záhadný projekt a kolonizovat planetu.

Verdikt

Stranded Alien Dawn je příjemným překvapením u kterého čas plyne neuvěřitelně rychle a než jsem si vybudovat stabilní a zabezpečenou osadu uběhlo půl dne a vůbec mi to nepřišlo, což se mi dlouho u žádné hry nestalo. Hra vyniká hlavně v detailech jako jsou charakteristický rysy postav, spousta věcí k průzkumu a výrobě. Škoda jen že hra neobsahuje více budov a objektů ke stavbě, zde bych hlavně v počáteční fázi hry ocenil více možností a třeba nějaké domorodé osady a větší zapojení obchodování či diplomacie. Ale jinak je hra naprosto skvělá ve všem, co nabízí.

Stranded Alien Dawn

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Hezké grafické zpracování
  • Parádní mikromanagment jednotlivých členů týmu
  • Zajímavé mimozemské planety
  • Budování osad

Zápory

  • Méně možností staveb v počátku hry
  • Prostor na lepší hru tu je
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na