Recenze Warhammer 40,000: Space Marine 2 – vesmírná válka
Andělé smrti jsou opět voláni do válečné vřavy za záchranou Impéria před neutuchajícími útoky vesmírnou rasou broku známou jako Tyranidi. Tito vesmírní mariňáci musí uchopit svoje meče s řetězovou pilou, obrovská brnění a pořádné zbraně, aby dokázali zvrátit konec všeho lidstva.
Předem se musím omluvit všem milovníkům této série, jelikož jsem doposud úplně nepronikl do detailů loru světa Warhammer 40,000, i když jsem hrál většinu vydaných her z tohoto světa a cizí mi nejsou ani knížky. Přesto všechno nejsem schopen si zapamatovat všechny správné termíny a spojitosti, které každý fanoušek tohoto světa má.
Zachránit několik světu musí opět Titus a jeho parťáci
Kola herního průmyslu se opět začínají točit v šílených obrátkách a pomalu každý týden k nám přichází jedna velká hra za druhou. Mezi ty nejvýraznější rozhodně patří Warhammer 40,000: Space Marine 2. Ačkoliv jsme se z tohoto světa již dočkali spousty her, tak těch opravdu velkých zase tolik není. Hlavně série Space Marine nabídla pořádný intenzivní zážitek z akce ve 3rd personu.
Ačkoliv první díl byl vcelku slušnou hrou, tak se nejednalo o tak skvělý zážitek, který by se nějak výrazně zapsal do herní historie. Druhý díl chtěl být větší, a ještě mnohem lepší, než jeho předchůdce a hned zkraje musím říct, že se mu to podařilo.
Příběh druhého dílu navazuje téměř přesně tam, kde skončil díl první. Kapitán Titus již nepatří k jednotkám Andělů smrti, ale byl zařazen mezi členy Hlídky smrti. Po nějaké události, do které kvůli spoilerům nebudu zabředávat se opět dostane mezi elitní skupinu a bude velet své jednotce.
Hlavní kampaň zabere okolo 12 hodin, misí není tolik, ale jsou relativně dlouhé a v každé misi stráví hráč od jedné do dvou hodin. Mise se odehrávají v nejrůznějších lokalitách, a i jejich náplň se velmi liší. Někdy je potřeba zdolat prostředí, někdy se bránit hordám nepřátel a vše se neustále střídá, aby hráč neměl jedné aktivity až příliš.
Mezi jednotlivými úkoly se hráč vrací na základnu, kde ho čeká několik dialogů, příprava na jednotlivé mise, výběr vybavení a pár rozhovorů. Do toho hra hezky dávkuje zajímavé cut-scény, ale vše je hlavně o zběsilé a zábavné akci.
Další jednotky musí také do boje
Celou kampaň lze odehrát v kooperaci dalších hráčů, a to samé platí i pro vedlejší mise neboli operace, které se vztahují ke kampani, jelikož se jedná o podpůrné mise ostatních týmů mimo velení Tita, ale zasahují do příběhu kampaně. Tyto operace se postupně odemykají v průběhu kampaně, jak navazují na události.
Do operací se může hráč pustit i v průběhu hraní kampaně, tak aby měl ucelený obrázek, co se děje na všech frontách boje, nebo se do nich vrhnout až po odehrání hlavní hry. Operace mají i více obtížností, tak aby to při opakovaném hraní byla větší výzva.
Tyto operace lze opět hrát sólo, nebo v kooperaci dalších hráčů, k výběru je hned několik tříd vesmírných mariňáků. Každá třída má svojí speciální schopnost a set vybavení, který lze použít. Jednotlivý vojáci získávají nové úrovně, stejně tak jejich vybavení, to odemyká nové kosmetické předměty a vylepšení, které mají přesah i do PvP režimu.
Na začátku je k dispozici celkem šest operací a vývojáři plánují vydávat další. Zde je velká míra znovuhratelnosti nejen kvůli možnému navýšení obtížnosti, ale vyzkoušením jiných tříd a rozličných buildů schopností, perků a vybavení, podobně jako v Darktide.
PvP režim jsme nemohli moc vyzkoušet, jelikož na serveru byly jen další recenzenti, a to v tak omezeném množství lze hůře otestovat.
Boj plný zábavy, ale i drobných chyb
Těžkopádný pohyb v mohutném brnění je samozřejmost, ta tíha vybavení a výzbroje je opravdu cítit při každém pohybu. Palné zbraně mají slušnou zastavovací techniku a rozdílnosti mezi jednotlivým vybavením je opravdu znát. Nepřátele se neustále chrlí ze všech stran, a nejen ti řadový brouci.
Častokrát je potřeba využít zbraně na blízko v podobě meče s řetězovou pilou, nebo bojového meče a řezat na všechny strany. Souboje jsou vcelku obtížné a nestačí jen zběsile máchat mečem, je potřeba využívat i úskoky, nebo vykrytí útoku.
Do toho se často také dobře dívat po bojišti, jelikož munice, lékárniček a podpůrných předmětů není mnoho. Prostředí je vesměs koridorové, ale často bývá několik rozvětvených cest a menších odboček, ale nečekejte rozsáhlé bojiště. Úrovně jsou obří a bez nějakého načítání, ale nejsou zde žádné větší otevřené lokace.
Ačkoliv se na hráče linou hromady nepřátel všeho druhu v dálce probíhají další boje a výbuchy, tak i přes to má hra skvělé technické zpracování a nenarazil jsem na žádný výrazný bug či chybu. Hra nabízí i dva režimy na PS5 a to 30 FPS ve 4K, nebo 60 FPS při 1080p. I když se jedná o akční hru, tak zde mi vůbec nevadilo hrát při 30 FPS.
Verdikt
Warhammer 40,000: Space Marine 2 naplnil očekávání a jedná se o zábavnou akci, která určitě nadchne fanoušky tohoto světa a prvního dílu. Osobně jsem byl nadšený z atmosféry, opravdu jsem měl pocit, že se nacházím na bojišti. Herní doba je tak akorát, aby se hratelnost neomrzela. Pochválit musím i českou lokalizaci v podobě titulků.
Komentujte