Sapkowski lituje svého rozhodnutí. Kolik dostal za herní sérii o Zaklínačovi?
Andrzej Sapkowski v minulých dnech zklamal spoustu svých fanoušků, když se rozhodl jít do sporu s vývojářským studiem CD Projekt RED o peníze za videoherní sérii o Zaklínačovi. Po autorech žádá dodatečně 360 milionů korun, přestože na ně podle všeho nemá nárok.
Když za ním zástupci CD Projektu RED před lety přišli, rozhodl se Sapkowski licenci na Zaklínače prodat za fixní částku. Měl přitom ještě druhou možnost: počkat na úspěch hry a nechat si vyplácet procentuální podíl z obratu. Zjevně ale nebyl trpělivý, a tak vzal zavděk tím, co tehdy nepříliš movití herní tvůrci nabízeli. Při vědomí extrémního úspěchu, jaký celá trilogie Zaklínač měla, je to částka až směšná. Šlo totiž o přibližně 160 000 korun. Svého rozhodnutí začal prý o pár let později velmi litovat.
Jiní by licenci poskytli klidně zdarma
Známý spisovatel se nyní domnívá, že mu náleží mnohem výraznější podíl na zisku. S pomocí právníků částku vyčíslil na 360 milionů korun, což je pro změnu zase pořádný balík, který mu těžko někdo přisoudí.
Veřejné mínění je většinově na straně CD Projektu. Ke slovu se na sociálních sítích přihlásil mimo jiné jiný slavný fantasy autor – Brandon Sanderson, který napsal díla jako Mistborn a World of Radiance. Ten uvedl, že by s CD Projektem rád spolupracoval a poskytl mu licenci na svá díla klidně zdarma. Má totiž za to, že Poláci vytvořili nejlepší herní adaptaci knihy všech dob.
Sanderson navíc mimoděk poukazuje na další důležitý fakt. Obliba herního Zaklínače významně přispěla k prodeji původní románové série, ze které má Sapkowski stále značný profit.
Já jsem na straně Sapkowského, přijde mi to od Red Projectu nemorální a doufám že uspěje. Minimálně 1 díl uspěl jen díky Sapkowskému to ať mi nikdo nenamlouvá, že ne.
Co je nemorální, že respektovali jeho volbu při sepsání smlouvy? Sapkowski sám chtěl radši 35tis. zlotých na ruku když mu CDPR nabízeli procenta ze zisku – to bylo v době, kdy se CDPR jakožto studio dělající především překlady a “supermarketovou” redistribuci Bčkových titulů pouštělo do svojeho prvního velkého projektu a o moc víc hned na ruku mu ani nabídnout nemohli. Navíc on tu licenci v podstatě prodal dvakrát jednomu uživateli- Poprvé ji v roce 1997 koupil Metropolis Software, který se s vývojem sám nikam nedostal a po čase to co z něj zbylo koupil CDPR a pak ji koupil CDPR… Číst vice »
Stejně tak nemorální od Lucase, že si ponechal podíly za prodej zboží týkající se StarWars a Foxové z toho neměli ani pětník že? Blbá logika na vaší straně trochu.
Sapkowski má prostě charakter namyšleného blba i když je velmi dobrý spisovatel . Já bych také chtěl zpátky minci co jsem kdysi prodal přes net za 500 a rok a něco potom jsem zjistil že se podobná vydražila za 120000 a dostanu prd. A to mu přitom ani nedošlo že už díky herní sérii vydělal o dost víc na tantiémách za prodané knihy, protože hry donutily hodně hráčů přečíst si i knihu. Kdyby nebyly hry vydělal by o dost míň. protože před tím než byly hry byla jen strašná nízkorozpočtová B-čková TV tvorba, A nějakého Andrzeje Sapkowskeho znal jen dost… Číst vice »
Sapkowski je skvělý spisovatel, ale jako člověk to bude sebestřednost sama… Na jednu stranu na hry od prvního dne od prodeje licence brblá že jsou médium nevhodné k vyprávění příběhu a nedají se srovnat s knihou a od začátku trvá, že budou vyloučeny z kánonu, na druhou stranu ale na konci Bouřkové Sezóny přiznal, že Geralt přeci jen Rivský pogrom přežil, takže minimálně první hra měla na jeho oficiální kánon vliv… A faktem je, že bez her by neměl ani smlouvu s Netflixem, ale především ani anglickou edici knižní serie… Jinak Gluchovsky (Metro 2033) na Sapkowského postoj taky nemá nejlepší… Číst vice »