Těžaři kryptoměn si k transportu grafických karet pronajali Boeing 747
Přestože virtuální měna Ethereum v posledních týdnech klesá, pro mnoho těžařů je cena kolem 200 amerických dolarů za jednotku stále příjemným zdrojem příjmů.
Z toho profituje zejména AMD, jejíž grafické karty jako Radeon RX 580 se k těžbě (specifickým grafickým propočtům) hodí více než modely Geforce. Hráče už to těší méně, protože právě díky poptávce v těžařské komunitě je řada modelů Radeon vyprodaných a situace se začíná dotýkat už i karet Nvidie.
Také při oznamování hospodářských výsledků šéfka AMD Lisa Su potvrdila, že v posledních měsících firma pozoruje sílící poptávku po grafických kartách, což přisuzuje právě těžbě virtuální měny. AMD se však nechce na specifické publikum nijak zvlášť soustředit a koncentruje se nadále na hráče.
Podle aktuálních propočtů je možné vytěžit přibližně 36 000 nových jednotek Etherea za den. Při současné ceně 200 dolarů za kus to dělá 7,2 milionu dolarů, tedy nějakých 160 milionů korun denně. Ale cena Etherea už se vyšplhala i ke 400 dolarům.
Čas jsou peníze – doslova!
Vzhledem k tomu, že konkurence je značná, se těžaři snaží co nejrychleji zvyšovat výkon svých datacenter, aby si z denního přídělu Etherea ukrojili co největší krajíc.
Šéf společnosti Genesis Mining, Marco Streng, prozradil magazínu Quartz, že čas hraje velkou roli. Aby dostal grafické karty včas, pronajal si dokonce celý Boeing 747, jen pro svou zásilku z Asie. Vše ostatní, jako třeba obvyklá doprava po moři, je příliš zdlouhavé a snižovalo by potenciál vydělat na virtuální měně maximum.
Když grafické karty dorazí o 10 dní později, je to ztráta 10 dní těžby. To jsou vysoké náklady. Přitom ještě na začátku tohoto roku se jednotka měny Ethereum prodávala za 10 dolarů. A už tehdy to byl výnosný byznys. Není tedy divu, že těžaři chtějí aktuální vysoké ceny využít – ať to stojí, co to stojí.
Komentujte