Vydavatel Ubisoft provádí čistku na nejvyšších pozicích. Důvodem je nevhodné chování k ženám
Jedna z předních vydavatelských společností Ubisoft se utápí v jednom problému za druhým. Loni začala řešit, proč se proti jejím hrám strhla taková vlna kritiky (důvodem bylo používání neustále stejných principů a formulí – pozn.red.), což vedlo k propadu hodnoty firmy a zároveň odložení největších her na neurčito. Současné společenské hnutí pak způsobilo, že firma ztrácí své vrcholné kádry, protože se ukazuje, že jsou namočení v nevhodném chování vůči ženám.
Naposledy to odnesla jedna z nejvýraznějších tváří Ubisoftu, Maxime Beland, který pracoval jako kreativní ředitel takových sérií jako Far Cry nebo Splinter Cell. Beland se přitom do Ubisoftu vrátil teprve začátkem tohoto roku poté, co si střihl krátkou odbočku do Epic Games, a to rovnou v roli viceprezidenta, který měl zodpovídat právě za to, aby si hry od této francouzské společnosti opět našly cestu k srdcím hráčů.
“Maxime Beland s okamžitou platností rezignoval na své funkce v Ubisoftu. Navzdory jeho odstoupení budeme nadále prověřovat obvinění, která směřovala na jeho adresu,” uvedl Ubisoft v oficiálním prohlášení v tónu, který nenechává na pochybách, že se odchod nesl v duchu “buď to podáš sám, nebo tě vyrazíme”. Tento krok následuje krátce poté, co Belanda z nevhodného chování obvinilo několik zaměstnankyň Ubisoftu. Není přitom sám, koho kauza postihla. Suspendován byl také další z viceprezidentů editorského týmu, Tommy Francois, a to až do ukončení prověřování jeho činnosti. Vyhozen byl také jeden zaměstnanec studia v Torontu, který se rovněž nechoval podle standardů společnosti. Interní vyšetřování přitom nadále probíhá, a tak počty propuštěných zřejmě ještě porostou.
Padl i hlavní vývojář Assassin’s Creed
Pokud jde o samotného Belanda, ten měl podle magazínu Kotaku obtěžovat jednu ženu na večírku ku příležitosti uvedení Far Cry 4 na trh. Dodejme, že jde o hru z roku 2014, tedy o šest let starou záležitost. Právě takovéto párty, respektive “kultura paření”, ve společnosti nahrávala nevhodnému chování zaměstnanců. Hojná konzumace alkoholu měla často vést k obtěžování zaměstnankyň. Na toxické prostředí ve firmě upozornilo více než 100 vývojářů týmu Ubisoft Toronto v dopise managementu.
Už před pár týdny přitom jiná větev kauzy dopadla na kreativního ředitele vývoje chystaného blockbusteru Assassin’s Creed Valhalla. Ashraf Ismail odstoupil ze své funkce poté, co vyšlo na povrch, že udržoval mimomanželský poměr a své milence neprozradil, že má ženu a děti. Ta po čase vše zveřejnila, a přestože nejde o protiprávní jednání, Ismail se pakoval. Taková je zkrátka doba.
Šéf Ubisoftu Yves Guillemot ostatně ve veřejném prohlášení uvedl, že ve firmě dojde k “zásadním změnám na všech úrovních organizace“. Bohužel se ale zdá, že tyto změny se negativně propíšou do kvality samotných her, protože talentovaní vývojáři na špičkové úrovni nerostou na stromech.
Ubisoft by měl skončit úplně.