Zaklínač 3 vydělal za poslední rok a půl jen na Steamu přes miliardu
O takových číslech si mohou nechat zdát mnozí tvůrci nových, a mnohdy velkých, titulů. A jen to dokládá úspěch, jakého se dostalo Zaklínači 3: Divoký hon. Ten totiž od 1. října 2018 vydělal na Steamu neuvěřitelných 50 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun. Díky tomu také pokořil hranici, od které si Steam z každé kopie bude brát pouhých 20 %, namísto standardních 30 %. Do budoucna tak CD Projektu z prodeje tohoto titulu zbude více peněz.
S trochou nadsázky můžeme říct, že v současné době už jde pro firmu jen o příjemné přilepšení, protože hlavní prodejní období má Zaklínač 3, který vyšel v roce 2015, už pochopitelně za sebou. Nicméně hra se prodává dobře a stabilně dál, a to zejména v různých slevových akcí. Koncem loňského roku pak zájem o Witchera 3 masivně podpořil seriál z dílny Netflixu. Tehdy hra dokonce pokořila své někdejší rekordy v počtu hráčů.
Pro pořádek dodejme, že Steam je pouze jedním, byť zřejmě hlavním, kanálem, prostřednictvím kterých se Zaklínač 3 prodává. Silnou pozici má stále na domovském GOGu a pochopitelně i na konzolích, kdy v loňském roce po Xbox One a PS4 vyšel také na Nintendo Switch, a to se slušným úspěchem.
Bezmezná důvěra investorů
Pro CD Projekt jde pochopitelně o vítaný zdroj příjmů, protože právě od třetího Zaklínače firma nic velkého nevydala a nyní finišuje na svém megaprojektu jménem Cyberpunk 2077, který musela odložit. Vývoj této hry stojí obrovské prostředky a jistě by se nemohl táhnout tak dlouho, kdyby CD Projekt neměl peníze právě z prodejů své úspěšné série.
Investoři firmě nadále věří. Valuace firmy na varšavské burze poprvé překonala v přepočtu 8 miliard dolarů, tedy přibližně 184 miliard korun. Díky tomu jde o druhou největší evropskou herní společnost, a to po francouzském Ubisoftu. Ale srovnejte si jeho tradici a portfolio s Poláky. Ještě zajímavější pak může být srovnání s Embracer Group (dříve známé jako THQ Nordic AB), které mohutně expanduje. Jeho tržní kapitalizace ale činí “jen” 74,4 miliardy korun.
Nárůst hodnoty CD Projektu pochopitelně souvisí s bezmeznou důvěrou investorů v úspěch Cyberpunku 2077, byť začínám pochybovat o tom, zda v tomto případě budou jakkoliv vysoké prodeje dostatečné, protože akcie už je opravdu velmi přepálená.
Sklidit 50 milionů za hru je pěkný výkon. Takže kdyby měli na Steamu 20% od začátku tak by byli o v CD projektu o 5 milionů USD bohatší. Kdyby hypoteticky tento titul distribuovali přes Epic store tak by byli bohatší dokonce o 9 milionů USD. No to je tedy pěkný ranec. Potom se človek nediví, že je tolik exklusivit na Epicu.